Yolun Yarısı mı?

Eylül 17, 2014

dogumgunu

Yolun Yarısı mı?

Yaş otuz beş! yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün.
Delikanlı çağımızdaki cevher,
Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,
Gözünün yaşına bakmadan gider.

…….

Cahit Sıtkı Tarancı’nın bu şiiri yaşı 35 olmuş ve hayatının yarısına geldiğini düşünen bir çok insan için hislerinin bir tercümanı denebilir. Yaşın ilerlemesiyle yaşanan fiziksel değişimleri, hayatın bizi yoran taraflarını ne güzel anlatır dizeler.

Peki Dante gibi ortasındayız ömrün dizesinin hikayesini bilir misiniz? Dante daha 9 yaşındayken babasıyla gittiği bir davette 8 yaşındaki Beatrice’i görürü ve aşık olur. O ilk karşılaşmanın üzerinden 10 yıl geçtikten sonra tekrar karşılaşırlar. Dante hala aşıktır ve aşkını söyleyemez. Beatrice bu aşktan habersiz başka biriyle evlenir ve 2 yıl sonra ölür. Dante kavuşamadığı ve tamamen kaybettiği aşkının ardından tüm hayatını mutsuz geçirir ve aşkını ölümsüzleştirmek için ünlü eseri İlahi Komedya’yı yazar. Dante 35 yaşında ilahi yolculuğa çıktığını düşündüğünden yolun yarısı ifadesini kullanır.

Ben yolun yarısında mıyım diye düşündüğümde avazım çıktığı kadar Hayır diye bağırabilirim. Yaşama sevincim hiç azalmadı. Koşarım, dans ederim, hoplarım, zıplarım, gezerim, gülerim, eğlenirim. Çocuk gibisin deseler bile umrumda değil. Beni mutlu eden şeylerin peşindeyim yaşım ne olursa olsun. Her yaşımı geride bıraktığımda yaşadığım iyi ve kötü şeyleri değerlendirir, planlarımı ne kadar uygulayabildiğimi düşünürüm. Geçmiş yıllarda yapabildiklerime sevinmekten çok yapamadıklarıma hayıflanırdım. Artık hayıflanmıyorum. Yapabildiklerime sevinmek ve onlarla gurur duyabilmek yaşam motivasyonumu artırıyor.

Sevmek ve sevilmek insanın hayatındaki her alana olumlu etki yapıyor. Gün bile daha keyifli başlıyor. Bu sene bu duyguyu hatırladım. Hayat hep güzelliklerle geçmiyor tabi ki. Büyük sayılabilecek bir trafik kazası yaptım ve burnum kanamadan arabadan çıktım. Korktum ama sağlam olduğum için şükrettim. Sanırım kötü şeyler atlatmadıkça hayatımızın, sağlığımızın ve sahip olduğumuz diğer her şeyin değerini ara ara unutuyoruz. Ben hatırladım.

Bu sene de elimden geldiğince sevdiğim aktiviteleri yaptım. Fırsat buldukça gezdim. Sevdiğim dostlarım yine yanımdaydı. Kötü zamanımda hayatımda nice güzel insanın olduğunu bir kez daha gördüm. Bu hayattaki en büyük zenginlik sağlıklı olmak ve iyi insanların dostluğunu biriktirmek. Ben gerçekten zenginim. Yolun yarısında mıyım? Bence sadece o yoldayım ve ben ne kadar çok yürümeyi başarabilirsem o kadar uzun bir yoldayım.

İnanıyorum ki yıllar geçtiğinde bu şiirdeki gibi pişmanlıklarım da olmayacak.

Anlar

Eger,yenıden başlayabilseydim yaşamaya,
İkincisinde daha çok hata yapardım.
Kusursuz olmaya çalışmaz,sırtüstü yatardım.
Neşeli olurdum, ilkinde olmadıgım kadar,
Çok az şeyi
Ciddiyetle yapardım.
Temizlik sorun bile olmazdı asla.
Daha çok riske girerdim.
Seyahat ederdim daha fazla.
Daha çok güneş doguşu izler,
Daha çok dağa tırmanır,daha çok nehirde yüzerdim.
Görmedigim bir çok yere giderdim.
Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye.
Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine.
Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım.
Yeniden başlayabilseydim eger,yalnız mutlu anlarım olurdu.
Farkında mısınız bilmem. yaşam budur zaten.
Anlar,sadece anlar.Siz de anı yaşayın.
Hiçbir yere yanında su,şemsiye ve paraşüt almadan,
Gitmeyen insanlardandım ben.
Yeniden başlayabilseydim eger,hiçbir şey taşımazdım.
Eger yeniden başlayabilseydim,
İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım.
Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.
Bilinmeyen yollar keşfeder,güneşin tadına varır,
Çocuklarla oynardım,bir şansım olsaydı eger.
Ama işte 85’indeyim ve biliyorumn…
ÖLÜYORUM….
Arjantin-1985

Jorge Luis Borges

2 Yorum

  • Güneş Abacı Eylül 17, 2014, 7:38 pm

    Yaşamayı hiç senelerle düşünmedim. Paylaşım yapabiliyorsam bir günü bir kaç gün olarak da yaşıyorum. Yaşım kaç diye sorduklarında verdiğim cevap hep sathi oluyor. Senelerim yaşadıklarımdan çok daha fazla ..
    Hesabını yapamıyorum Ve hep paylaşıyorum…… Sevgiler….

  • MK Eylül 17, 2017, 7:02 pm

    Her yaşı böyle güzel, böyle hoş karşılaman….Hayata kucak dolusu sevgi paylaşman….İnsanların neşesini hiç kaybetmemesi gerektiğinin örneğisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.