Kurtuluş Savaşı’nın Kadın Kahramanları

Ağustos 5, 2015Halide Edip Adıvar, Nene Hatun, Şerife Bacı, Erzurumlu Kara Fatma, Halime Çavuş, Çete Emir Ayşe, Klavuz Hatice ve daha niceleri… Bu kadınların ismini duyunca aklınıza ne geliyor? Benim aklıma, vatanseverlik, cesaret, mücadele ve sonsuz fedakarlık geliyor. Neden mi?

Halide Edip Adıvar, Türk edebiyatına kazandırdığı bir çok değerli eserlerin yanında Kurtuluş Savaşı sırasında üstün hatiplik yeteneğini kullanarak halkı işgallere karşı uyarmak ve bilgilendirmek için bir çok mitingde konuşma yapmıştır, bir miting sonrası hakkında tutuklama kararı çıkmış hatta Mustafa Kemal ile birlikte hakkında ölüm kararı verilen altı kişiden biri olsa bile çizgisini hiç bozmamıştır.

Nene Hatun, 93 harbi sırasında Erzurum’da Osmanlı askerine yardım için taş ve sopalarla mücadeleye giren şehir halkına katılmış ve cesurca savaşmıştır.

Şerife Bacı, Kurutluş Savaşı’nda yaşlı kadın ve erkekler ile birlikte İnebolu’da bulunan cephaneleri Ankara’ya götürülmesine çocuğu ve kağnısıyla katılmış, kış şartları nedeniyle donarak hayatını kaybetmiştir.

Erzurumlu Kara Fatma, 300 kişiyi aşkın birliği ile Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde Mehmetçikle birlikte savaşmıştır.

Halime Çavuş, Kurtuluş Savaşı’na giderken erkek gibi traş olup saçını kazıtıp kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karışarak savaşmıştır.

Çete Emir Ayşe, Çanakkale’de ölen kocasından kalan tek hatırası olan elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek almış, dağa çıkmış ve Yunanlılarla savaşmıştır.

Klavuz Hatice, Adana’da Fransızlar’a karşı verilen mücadelede yer almış kılavuzluk yaptığı Fransızlar’a yanlış yol göstererek Karboğazı’na sokmuş ve Boğazda sıkışan Fransızlar’ın, Türk askerine esir düşmesini sağlamıştır.

Onlar gibi bir çok cesur kadın; erkeklerin ”kadın kısmı evde oturur” demesine aldırmamış, “ayy ben erkeklerle aynı cephede savaşamam ayrı ayrı olmalı”, “top tüfek taşıyamam tırnağım kırılır” dememişler. “Bu tüfekler ağır ben taşıyamam”, “karanlıktan korkarım”, “böcek olur etrafta” da dememişler. Birlikte savaştıkları erkek askerler; “ben zaten kadın erkek eşitliğine inanmıyorum, kadının cephede ne işi var evdeki işler yetmiyor mu?” diye düşünmemiş. Tek şey düşünmüşler, vatanın bölünmez bütünlüğü.

Ve böyle düşünmedikleri için kadın-erkek, genç-yaşlı-çocuk herkes tek bir amaç uğruna yani bağımsızlık için savaşıp kimi ismi hala anılan kimi isimsiz kahramanlara dönüşmüşler. Şimdi bizim de yapmamız gereken bu kahramanları hiç aklımızdan çıkarmayıp bize sunulan Cumhuriyet ve kazanımlarını korumak, yaşam biçimi haline getirmek.

Mustafa Kemal Atatürk ne demiş; “Dünyada hiç bir milletin kadını ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim,” diyemez!

Bir yorum

  • Güneş Abacı Ağustos 5, 2015, 4:11 pm

    Türk kadınının vatan müdafasında gösterdiği kararlılığı göaardı edinilmeszliği hepimizin gurur kaynağı olarak devam edecektir. Buna şüphemiş yok. Aynı kararlılığı bazı yörelerdeki erkek tahakkümüne karşı da göstermelerini bekliyoruz. Tüm kadınlarımıza olan saygımla
    Güneş Abacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.