İlerisi İçin Geri Dönüşüm

Ağustos 7, 2015

YenidenDonusumResim_1365619308
Kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasına “geri dönüşüm” deniyor. Dünya nüfusunun sürekli artıyor olması ve her geçen gün artan tüketim toplumu anlayışı bir gün tehlikeli boyuta gelecek.

Eğer her insan biraz duyarlı olma yolunu seçmezse “parasını veriyorum kullanırım” denilen elektrik ve de su olmayabilir. Atıkların kirlettiği denizlerde balık türleri yok olup, toprağa karışan atıklarla tarım büyük yaralar alıp, bitebilir. Böyle bir durumda kirlenmiş yeryüzünde yaşamak canlılar açısından işkence olmayacak mı?

Umarsızca tüketip ortalığa attığımız, atarken sonrasını hesaplamadığımız çöplerin doğayı nasıl katlettiğini bilmek ister misiniz?
Mesela; işime yaramaz diye attığımız cam 4000 – 5000 yıl, poliüretan maddeler ( sentetik fiberler, yapıştırıcılar v.b.) 1000 yıl, her gün kullandığımız plastik torba 1000 yıl, pratik olsun diye kullandığımız plastik tabaklar 500 yıl, bebek bezi 550 yıl, pet şişe 400 yıl, serinlemek için içtiğimiz kolanın kutusu 200 yıl, çiğneyip yere attığımız sakız 5 yıl, sigara İzmariti 1 yıl, pil 300 yıl, kağıt 3 ay, deterjan 400 yıl,süt ve meyve suyu kutuları 5 yıl doğadan yok olmuyor.

Yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufu sağladığı gibi, hava, toprak ve su daha az kirlenir. Örneğin bir ton atık kağıt geri dönüşümle kağıda döndürüldüğünde 8 ağacın kesilmesi önlenmiş oluyor. 1 ton metal atığın geri dönüştürülmesi sonucunda 1300 kg ham madde, 1 ton plastik ambalaj atığının geri dönüşümü sonucunda 14000 kWh enerji tasarrufu,1 ton cam atığının geri dönüşümü sonucu 100 litre benzin tasarrufu sağlanmış oluyor.
Güzel bir kızılderili atasözü var. “Dünya, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.” Bu emaneti korumak için çöplerimizi yere atmak yerine çöp kutularına, yeniden dönüştürülebilir çöplerimizi de ayrı ayrı biriktirip dönüşüm çöplerine atmak hiç zor değil. Hatta eğer vaktiniz varsa ve bir şeyler yaratmayı seviyor iseniz geri dönüştürülebilir malzemelerle kullanabileceğiniz eşyalar yapabilirsiniz.

Mesela 5 lt’ lik plastik bidonlardan sepet ya da kova, şampuan kutularından kalemlik, kağıt rulolardan dekoratif eşyalar, konserve kutu ve mandallardan saksılar, mumluklar…gibi. Tamamen sizin becerinize ve yaratıcılığınıza kalmış. Ben uzun yıllardır böyle yapıyorum ve sağladığım tasarruf ile şahsım adına mutlu oluyorum. Bu sosyal mutluluğu sizlerin de yaşamanızı diliyor, geri dönüşüm konusunu ihmal etmeyin diyorum…

DİPNOT: Çöplere teslim olmuş yaşanmaz bir dünyayı konu alan bir animasyon filmi var, WALL-E. İzlemediyseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye derim. WALL-E dünyayı temizlemek için üretilmiş bir robottur. Dünya insanlar tarafından terkedilirken kapatılmamış tek robot olarak gezinir durur. Bir gün başka gezegenden gelen bir robota aşık olur. Bu sırada ise insanlar bir gemide yıllarca tembel tembel oturup, obez olmuş bir şekilde hayatlarını sürdürürler. Daha da anlatmayayım izleyin derim.. 😉

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.