Sebzelerin Sesi

Ağustos 14, 2015

 

Özellikle kırmızı et ile aram hiç hoş olmadığından uzun yıllardır beslenme alışkanlığım sebze üzerine kurulu. Hemen hemen her sebzeyi severim. Sulu yemeği, salatası, buharda pişeni, kızartması, sotesi, fırındası..Türk mutfağının et ağırlıklı tatları olmasına rağmen ben bezelye, brokoli, havuç, patates, kereviz, marul, patlıcan, ıspanak gibi bir çok sebze ve yeşillik ile kendi mutfağımı damak zevkime göre oluşturdum diyebilirim.

Viyana sebze orkestrası sayesinde sebzelerin harika tatlarının yanında ilginç sesleri de olduğunu da öğrenmiş oldum. Nasıl mı?

Viyanalı 10 müzisyen, 1 aşçı ve bir ses teknisyenin kurduğu Viyana Sebze Orkestrası, taze sebzeleri soyarak, keserek ya da oyarak birer müzik aleti yapıyor ve sesleriyle güzel ritmler ortaya çıkartıyorlar. Pop müzikten sufi müziklerine, çağdaş müzikten klasiğe hemen her türde parçalar seslendiriyorlar. Albümleri bile var. Balkabağından davul,dolmalık biber ve salatalıktan saksofon, pırasadan keman, havuçtan flüt, biberden trompet, kerevizden bongo gibi yaklaşık 20 sebze enstrümanları var.
Her bir konserlerinde ortalama 30 kilogram sebze gerekiyor.

Artan sebzelerin bir kısmını çorba yaparak konser sonrası izleyicilere ikram ediyorlar, bir kısmını da doğal gübreye dönüştürülmek üzere ayırıyorlar. Kendileri yapıp kullandıkları bu sebzeden müzik aletlerini de konserden sonra izleyicilere dağıtıyorlar.

Kulağa garip gelse de dinlemeden bir önyargınız olmasın sebzeden müzik aleti mi olur? diye. Buyrun ve dinleyin…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.