Dikkat Seçim Var !!!

Ağustos 25, 2015

 

Seçim lafını duyunca uygun ve doğru olanı hem kendim hem de toplum için seçmek, demokrasinin uygulanması ve demokratik bir hak olması aklıma geliyor. Daha doğrusu babamdan öğrendiğim, araştırdığım ve benimsediğim seçim ve temel sorumluluklarımdan biri olan oy vermek hep bu oldu benim için. Son yıllarda ne zaman canım ülkeme baksam, her seçim döneminde olan bitenler benim doğru bildiklerimi yıkmayı görev edinmiş gibi.

Beklenen genel seçimler yapıldı. 4 parti barajı aşarak meclise girdi ama olası koalisyon seçenekleri nedense olmadı!!! Berlin Olimpiyatlarında Alman koşucu 1. olamayınca Hitler koşuyu tekrarlatmış, bizde de benzer bir durum yaşanıyor. Genel seçimler 1 Kasım’da yeniden yapılacak. Yine kargaşa, yine insanların duygu ve düşüncelerini sömürme, üstüne üstlük bir de milyarlarca lira yeniden seçimin maliyeti. Yılbaşında hepsi artan vergi ve harçlarla bize geri dönecek her zamanki gibi.

İçimde küçücük bir umut var, tarih tekerrürden ibaret ya…
1 Kasım 1922’de saltanat kaldırıldıktan sonra 16 Kasım 1922’de Vahdettin, İngiliz komutanı Harrington’a bir mektup yazmış… “İstanbul’da Hayatımı tehlikede gördüğümden yüce İngiliz devletine sığınıyor ve bir an evvel İstanbul’dan başka bir yere naklimi istiyorum efendim! Müslüman’ların halifesi Mehmet Vahdettin”. Kimbilir 16 Kasım 2015’de de böyle bir mektup yazılır 🙂

Seçim öncesinde bize düşen en önemli şey oy kullanabilmek için gerekli koşulları yerine getirebilmek. Son seçimden bu yana taşınan, okula başlayarak ya da bitirerek şehir değiştiren, tayin olan her seçmen önceki kaydının bulunduğu yerdeki muhtarlığa gidip nakil işlemleri için gerekli belgelerini alıp yeni oy kullanacağı muhtarlığa gitmeli ve naklini yaptırmalı.

Tatili sevemeyen yoktur. Her resmi tatil öncesinde uzun araştırmalar yapar ve tatil planlayarak o günleri değerlendiririz. Bu sene 29 Ekim perşembe gününe geliyor. 30 Ekim Cuma gününü izin alıp 4 gün tatil yapmayı düşünenler lütfen gitmeyinnnn. 1 Kasım’da seçim var. Başka zaman gidersiniz. Biliyorum çoğumuz artık bıktı, birşeylerin değişmeyeceğinen inanıp umutsuzluğa kapılanların da sayısı çoğaldı. Ama milli piyango bileti almazsanız size çıkma ihtimali yoktur değil mi? Oy kullanmazsanız da sonucu değiştirebilmek için birşeyler yapmamış olursunuz.

Her ne kadar ülkemizdeki demokrasi ile ilgili şüphelerimiz olup , demokrasi deneokrasi olsa da seçim yapabilmek bize verilmiş bir kanuni hak. Özellikle kadınlar lütfen.. Bakın Atatürk 1934 yılında bizlere bu hakkı verdi. ABD (1920), Büyük Britanya (1918 ve 1928), Sovyetler Birliği (1917), Birmanya (bugün Myanmar; 1922), Ekvador (1929) yılında kadınlara oy hakkı verdi. II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Fransa, İtalya, Romanya, Yugoslavya ve Çin de bu ülkelere katıldı. Yani batılılığına hayran aldığımız Fransa ve İtalya, tüm dünyaya yayılan üretimleriyle Çin bizden yıllar sonra kadınlarına bu hakkı vermiş. Kıymetini bilelim değil mi?

Atatürk demokrasiyle ne kadar doğru şeyler söylemiş. Bize düşen de sahip çıkmak!!!

 

“Demokrasi prensibi, hakimiyete istismak eden vasıta ne olursa olsun, esas olarak, milletin hakimiyete sahip olmasını ve sahip kalmasını icap ettirir.”

Mustafa Kemal Atatürk
“Demokrasi esasen ferdidir, bu vasıf vatandaşın hakimiyete, insan sıfatıyla iştirak etmesidir.”

Mustafa Kemal Atatürk

 

“Yöneticiler, iktidara saltanat sürmek için değil, millete hizmet için getirilmişlerdir. Ulusa karşı olan görevlerini kötüye kullandıkları takdirde, şu ya da bu biçimde ulusal iradenin kendi haklarında vereceği kararla karşılaşırlar. Ulus tarafından, ulus adına devleti yönetmeye yetkili kılınanlar, gerektiğinde ulusa hesap vermek zorunda olduklarını bilmelidirler.”

Mustafa Kemal Atatürk

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.