Çok Basit Suçlar

Eylül 10, 2015

Basit-designstyle-cartoon-m

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun taslağına göre kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, nefret ve ayırımcılık, Cumhurbaşkanına hakaret gibi pek çok suçun yanı sıra; sarkıntılık, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz gibi cinsel saldırı suçları da pazarlık usulünün kapsamına girecekmiş!!!

Amaç da ceza yargılamalarında iş yükünün azaltılması ve alternatif çözüm yöntemlerinin geliştirilmesiymiş!!! Balyoz ve Ergenekon davaları gibi ülkenin değerli komutanlarını, yazarlarını, öğretim görevlilerini, gazetecilerini itibarsızlaştırmak için açılan davalarda üretilen sahte belgelerin sayfa sayısı milyonları bulmuşken bu belgeler iş yükünü artırmıyor da toplumsal huzuru bozan suçlar mı iş yükü oluşturuyor?

Pazarlık usûlünün kapsamına yaralama, eziyet, sarkıntılık, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz, tehdit, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme, konut dokunulmazlığının ihlali, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, nefret ve ayırımcılık, haberleşmenin engellenmesi, hakaret, haberleşmenin gizliliğini ihlal, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verilerin kaydedilmesi, hırsızlık, mala zarar verme, dolandırıcılık, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, trafik güvenliğini tehlikeye sokma, çevrenin kirletilmesi, imar kirliliğine neden olma, bozulmuş veya değiştirilmiş gıda veya ilaçların ticareti, belgede sahtecilik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması, müstehcenlik ve Cumhurbaşkanına hakaret gibi çok sayıda suç girecek.

Bu suçları işleyenler mahkemeye gitmeden savcılıkla pazarlık masasına oturabilecek. Yani eşya alırken yapılan fiyat pazarlığı gibi, okurken bile dehşete kapılıyorum. Biri beni yaralayacak, tehdit edecek, taciz edecek ve sonrasında hadi oturalım da bu işin oluru nedir bir bakalım mı denecek? Yediğim içtiğim gıdaya hile karıştıracak, yaşadığım çevreyi umarsızca kirletecek, trafikte magandalık yapacak, özel hayatımı ve kimlik bilgilerimi çalıp deşifre edecek, halkın zaten kalmayan huzurunu bozacak ve savcıya amannnn savcı bey basit suç işledim hadi anlaşalım mı diyecek???

Bu sistem Anglo-Amerikan sistemindeki “ceza veya dava pazarlığı” usulünden esinlenerek hazırlanmış ve benzer yöntemlerin Almanya, İtalya ve Fransa başta olmak üzere pek çok Avrupa Konseyi ülkelerinde uygulanıyormuş! İnsana değer verilen, haklarına özen gösterilen, ekonomik refah seviyesi yüksek, eğitim seviyesi yüksek, yaşadığı topluma ve bireylere saygılı toplumların ( bir çok Avrupa ülkesine tatil amaçlı gittiğimde toplumsal saygının sayısız örneğini gördüm gerçekten) sadece kanun sistemlerinden esinlenmek ne kadar gülünç değil mi?
Kanun taslağı yasalaştıktan sonra sırada hangi suçlar basitleştirelecek? Belki de terör artık basit suç sayılacak. Ölenlerin ardından biz şehitler ölmez vatan bölünmez diye bağıracağız aslında ölen ölmüştür. Sonra yakalanan terörist pazarlığa oturacak. Basit suç olduğundan ölen öldüğüyle kalacak. Yolsuzluk yapan, vergi kaçıran da basitçe pazarlığa oturup yaptıklarından basitçe sıyrılacak.

Kanunlar suçu önlemek için caydırıcı cezalar vermek yerine cezayı azaltıcı yöntemler devreye sokarsa olabilecek tek şey suçların ve suçluların artışı olur. Suç karşısında gereken ceza verilmedikçe günü birinde kanuna, adalete güvenmeyenlerin kendi orman kanunlarıyla ceza verdiği bir topluma dönüşmemiz an meselesi.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.