‪#‎müşahitaranıyor‬

Ekim 20, 2015

 

 

Yıllardır her seçim döneminde sandıkta görev almayı düşünürüm ve vazgeçerim. Ne kadar yanlış değil mi? Demokrasiyi savunan kendisinin ve toplumunun geleceğini düşünen eğitimli bir birey olarak bu sorumluluktan hep kaçtım diyebilirim. Çünkü oy kullanacağım okulun bahçesinden sınıfa gidene kadar hatta sırada beklerken insanların konuşmaları, savundukları altı boş düşünceler, günü kurtarmaya yönelik adımlar beni hep çok fazlasıyla sinirlendirmiştir. Demokrasiyi savunmakla insanların düşünce özgürlüklerine kızmak arasında yaşadığım derin çelişki sonucunda sandık görevlisi olma sorumluluğumdan sorumsuzca kaçtım hep itiraf ediyorum. 1 Kasım’da yapılacak genel seçimlerde ne olursa olsun gönüllü müşahit olmaya karar verdim. Sinirlenmek yok, tek yapacağım seçimlerin olması gereken kurallar çerçevesinde yapılmasının sağlanmasına yardımcı olmak. Bu karardan hemen sonra Oy ve Ötesi grubuna katıldım. Oy ve ötesi siyasi partilerden bağımsız, tamamen gönüllü gençlerin kurduğu bir dernek. Tüzel bir kişilik altında çalışmalarını gerçekleştirmek için 24 Nisan 2014 tarihinde OY ve ÖTESİ Derneği kurulmuş. 3 farklı çalışma alanları var.

1. Gönüllü sandık gözlemci organizasyonlarını genişletmek ve etkinleştirmek
2 Seçim sistemindeki aksaklıkların giderilmesine yönelik bir baskı grubu olmak
3 Sosyal ağlarını güçlendirmek.

http://oyveotesi.org/ sitesine girip kayıt işleminizi yaptıktan sonra hemen iletişim kuruyorlar ve siz de bir gönüllü oluyorsunuz. Farklı yerlerde sık sık eğitimler düzenleniyor. Web sitelerinde eğitim takvimi yayınlanıyor.

1 Kasım’da Türkiye’nin 43 ilinde sandık gözetmenliği yapacak oy ve ötesi gönüllüleri.

Seçimlerin şeffaf, demokratik ve güvenilir olmasını istiyorsanız siz de katılın geç değil.

Müşahidin yasal hakları;

• Müşahitler, sayım masası başında yer alabilir ve oy pusulalarını görebilirler.
• Müşahitler, sandık sonuç tutanağının birer suretini alabilirler.
• Müşahitler, sayım ve tutanakların tamamlanıp, oy torbalarına konmaları sonrasında, bunların İlçe Seçim Kurulu’na teslimi için, sandık kurulu başkanı ve üyelerle birlikte İlçe Seçim Kurulu’na gidebilirler.
• Müşahitler, sandık kurulunun görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmemeleri halinde, şikayet haklarını kullanabilirler. Şikayetlerinin kabul edilmemesi halinde ise, İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunabilirler .

Ben geç de olsa katıldı, burada gönüllü çok sen de gelsene 🙂

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.