İhtiyaç Haritası

Ekim 22, 2015Gördüğüm anda kıskandım hem de çok kıskandım. Birileri benim emeklilik hayalimi gerçekleştirmiş !!! 25 sene sonra  ben yapacaktım biri bunu yapmış hem de nasıl harika bir organizasyon. Hayran oldum, takdir ettim, gıpta ettim… Daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama tiyatro/dizi/sinema oyuncusu Mert Fırat bir platform kurmuş. Adı İhtiyaç Haritası.
Web siteleri http://ihtiyacharitasi.org/ .

İhtiyacı olan da yardım etmek isteyen de bu platforma üye oluyor ve birbirlerini bulabiliyor. Müthiş değil mi? Bir çoğumuz imkanlarımız dahilinde küçük katkılar yapmak istiyoruz ancak
o kadar çok suistimal haberleri duyuyor ve izliyoruz ki hep bir şüphe kaplıyor içimizi. Ya yerine gitmiyorsa? Ya kötü niyetli kişileri ya da grupları desteklediysek ? İhtiyaç haritası ile desteğe ihtiyacınız varsa ihtiyacınızı  talep edebiliyorsunuz, katkıda bulunmak istiyorsanız ne tür bir katkı olduğunu yazıyorsunuz bir de  organizasyonlarda gönüllü olabiliyorsunuz. Her şey şeffaf, kesinlikle para akışı yok. Örneğin siz bir öğretmensiniz ve okulunuzda kütüphaneniz var ama kitabınız yok. Okulun adı, adresini de belirterek ihtiyacınızı yazıyorsunuz. Bu  yayınlanıyor ve buna yardımcı olacak kişiler / kurumlar ilanınızın altında yer alan İhtiyacı Karşılamak İstiyorum  seçeneğini tıklıyor ve iletişim kuruluyor. Ya da elinizde giyilebilir durumda giyisi veya kırtasiye malzemesi var. Siz de ilan bırakıyorsunuz elimde bu malzemeler var, ihtiyacı olana ulaştırmak istiyorum diye. İhtiyacı olan kişiler ilanınızın altında yer alan Başvur seçeneği ile sizinle iletişim kurabiliyor. İhtiyaç girildiğinde de destek bilgisi girildiğinde de İhtiyaç Haritası ekibi sizinle iletişime geçiyor. Gönüllü ol seçeneğiyle de İhtiyaç  Haritası’nda yer alan projelerde ve ihtiyaçların karşılanması sürecinde gönüllü olarak çalışmalara katılabiliyorsunuz.

Eğitimden sağlığa, çevre koruma aktivitelerinden hayvanları korumaya, engellilere, kadınlara, yaşlılara yapılacak yardımlara da katkınız olabiliyor. Web sitelerinde sık sorulan sorulara ilişkin bilgiler var. Eğer bu soruların dışında merak sorularınız varsa elektronik posta gönderin gerçekten hızlı geri dönüş yapıyorlar. Biliyorum çünkü 2 tane gönderim ve cevap aldım:)

Yardımlaşmanın insanın ruhunu iyileştirici ve doyurucu öyle büyük bir gücü var ki. Bunu kendimizden esirgemeyelim. Evet birileri benim emeklilik hayalimi gerçekleştirmiş. Ne iyi yapmış, iyi ki yapmış. Küçük katkılar katlanarak büyür. Bu bir insanlık görevidir hatta görev değil insan olmanın bir gereğidir.Benim derdim değil, devlet düşünsün, belediye düşünsün, o kadar çocuğu düyaya getiren aile düşünsün demeyelim. Bizler böyle dersek siyaseti ya da dini kullanarak sözde el uzatanların ekmeklerine yağ sürmüş oluruz.Hadi siz de gelin. İhtiyaç haritasında yerinizi alın.

Ne güzel demişler…

İnsanlar birbirine yardımdan el geçtikleri gün insanlık yok olur Karşılıklı dayanışma olmazsa toplumlar olmaz
Walter Scott
Yalnız olan rahat görmez, yardımlaşan, yorulma bilmez
Tatar Atasözü

Yardımlaşma ve dayanışma, bir toplumun gelişmesi için en güzel vesiledir.
KESLER

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.