Ters Köşe

Kasım 4, 2015

 

 

İnsanoğlu ahkam kesmeye bayılır. Eleştirecek bir konu bulduğunda hiç affetmez. Özellikle klavye muhalifleri vardır ki sosyal ağlarda gördükleri haberlere anında yorum yapar, tepki verir, ortalığı karıştırır. Sanırsınız ki bir çok şeyi doğru yapar. Ama hayat prensiplerine baktığınızda pek de birşey göremezsiniz.

İşte size sosyal ağlarda hemen infaz edilmek istenen bir adamın haberi…

Thane Chiquinho Scarpa, Brezilyalı zengin bir işadamı. Sosyal medyada yaptığı ilginç bir duyuruyla geniş kitlelerce tanınır hale geliyor. Scarpa, duyurusunda milyon dolarlık Bentley arabasını bir mezar açıp gömeceğini belirtiyor. Mısır firavunlarına özendiğini, öbür dünyada da Bentley’ini kullanabilmek için böyle yaptığını söylüyor.

Bunun için tarih de veriyor ve medyayı malikanesine davet ediyor. Hatta bununla da yetinmeyip bizzat mezar kazdığı fotoğrafları da sosyal medyada paylaşıyor.Tahmin edeceğiniz gibi bu adama sosyal medyadan oldukça sert ve olumsuz tepkiler geliyor. Birçokları tarafından deli olmakla itham edilen Scarpa’ya arabasını hayır kurumlarına bağışlaması için de çağrıda bulunuluyor.

Scarpa bu eleştirilerden hiç etkilenmiyor ve baskılara rağmen töreni iptal etmiyor. Söylediği günde kalabalık bir gazeteci grubunun önünde tören başlıyor. Araba mezara indirilir ve fotoğraflar çekilirken bir anda töreni durduruyor ve şu muhteşem konuşmayı yapıyor;

Milyon Dolarlık Bentley’imi gömeceğimi söylediğim için beni kınadınız. Halbuki birçok insan benim bu arabamdan çok değerli birşeyi sürekli toprağa gömüyorlar. Kalpler, karaciğerler, akciğerler, gözler ve böbrekler toprağa gömülüyor. Bu aptalca. Dışarıda organ nakli bekleyen o kadar çok insan varken bu sağlıklı organları gömüyoruz. Bu dünyadaki en büyük israf. Bentley’im bununla karşılaştırıldığında hiçbirşey. Bir organdan daha değerli hiçbirşey yok, çünkü insan hayatından daha değerli birşey yok. Burada organlarımı bağışladığımı şu an resmen açıklıyorum.

Peki bu “çılgınca” şey bir işe yarıyor mu? Bir ay içinde organ bağışları tam tamına %31,5 artıyor!

Bu arada 0 km Bentley otomobillerin fiyatı 350.000 eurodan başlıyor!

Demek ki iyi ve doğru şeyler klavye başında atıp tutmakla olmuyor. Önemli olan neleri yaptığımız öyle değil mi? Yıllardır klavye başında ekonomiden derrt yanılıyor, teröre lanet ediliyor (terör lanet edilerek ve tükürülerek hala bitirilemedi !), düşünce özgürlüğünden dem vurulup adaletten bahsediliyor. Yapılan paylaşımlar ve yorumlara bakınca sanırsınız ki hiç kimse ülkenin mevcut durumundan memnun değil. Çukur açılmış ve Cumhuriyet gömülmeye çalışılıyor, bir Bentley kadar ilgi görmüyor…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.