Kinoa Neymiş ?

Şubat 29, 2016

 

Birleşmiş Milletler’in 2013 yılını “Kinoa Yılı” ilan ettiği ile ilgili bir haber görünce merak edip biraz araştırdım. Kırmızı et yemediğim için besin değeri (özellikle protein ) yüksek yiyecekler tüketmeye çalıştığımdan Kinoa iyi bir şey ise neden tüketmeyeyim diye düşündüm.

Kinoa, yenebilir tohumları için tarımı yapılan bir bitki. Görüntüsü ve tüketim şekline bakıldığında Buğdaygillerden bir tahıl olduğu düşünülüyor. Ancak ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakın.Güney Amerika’daki And Dağları’nda yetişen bir bitki. Görüntüsü biraz pirince benziyor. İnka pirinci de deniyor. Genelde organik ürünlerin satıldığı marketlerde bulabiliyorsunuz. Artık toz hali de çıkmış. Tahıl gibi olan halini haşlayıp salatalarınıza koyabilirsiniz, et yemeklerinizin yanına garnitür yaparsınız, bulgur pilav gibi pişirebilirsiniz, kısır yapabilirsiniz, çorbalarınıza koyabilirsiniz. Bu tamamen sizin damak zevkinize ve yaratıcılığınıza bağlı. Toz halini ise süte, meyve suyuna hatta içecek olarak hazırladığınız tüm kokteyllerinize koyabilirsiniz. Çorbanıza ekleyebilirsiniz, yoğurda karıştırabilirsiniz. Görüntüsü mısır ununu andırıyor. Yaptığınız hamur işlerine de ekleyebilirsiniz. Burada da sizin tercihleriniz önemli. Tadı harika olmasa da insanı pek rahatsız etmiyor. Ben toz halini kullanıyorum bir süredir. Küçük bir pişirme önerisi, Kionayı pişirmeden önce çekirdeği saran ve acı bir tadı olan kabukları iyice temizleyin. Bunun için kinoayı derin bir süzgece aldıktan sonra musluğun altına koyun ve soğuk suyu açıp avucunuzla çok fazla sıkmadan çekirdekleri ovalayın. Toz ya da tahılımsı hali farketmez besin değeri kalitesi oldukça iyi.

100 gram pişmiş kinoa; 120 kalori, 2 gram yağ, 7 gram karbonhidrat, 11 gram besin lifi, 4.4 gram protein, 0.6 mg E vitamini, 0.1 mg tiamin, 0.1 mg riboflavin, 0.1 mg B6 vitamini, 17.0 mg kalsiyum 1.5 mg demir, 64.0 mg magnezyum, 172 mg potasyum, 7.0 mg sodyum, 1.1 mg çinko, 0.2 mg bakır, 0.6 mg manganez, 2.8 mcg selenyum veeeee 0 kolesterol içeriyor.

Yararlarına gelince aslında saymakla bitmiyor ama önemli bir kaç yararı şöyle;

Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içerir, kolesterolü yüksek ve yağ içeren hayvansal protein kaynaklarına göre daha sağlıklı bir protein kaynağı (tam benim ihtiyacım olan şey ).
Glütensizdir. Gluten buğday içerisinde yer alan ve un öz değerlerini en fazla içeren protein grubudur. Bu proteine hassaslığı olan kişiler için (özellikle Çölyak hastaları) ideal bir besin.
Yüksek oranda besin lifi içeriyor.Protein sizi uzun süre tok tutar yani özellikle diyet yapanlar için harika bir ara öğün.
Kabızlığa faydalı ve kan şekerinin de kontrolüne yardımcı oluyor.
B 2 vitamini içerdiğinden beyin ve kas hücrelerinde enerji metabolizmasına katkıda bulunarak vücudun enerji üretimini destekler ve halsizliğe iyi geliyor.
Yüksek miktarda bulunan magnezyum mineralinin damarları rahatlatan etkisi var ve bu özelliği ile kronik migrene karşı önerilen yiyecekler arasında yer alıyor.
Antioksidan etkisiyle, başta kırmızı kan hücreleri olmak üzere tüm hücreleri korumaya yardımcı oluyor.
Total kolesterolü düşürürken HDL (iyi kolesterol) oranını koruyor.
İçerdiği kalsiyum kemik ve dişleri güçlendiriyor.
Son yıllarda sürekli sağlığa yararlı süper bir gıda sloganıyla bir sürü haber çıktı ortaya. İnanmakla inanmamak arasında sürekli tereddüt yaşıyoruz. Ticari kaygılarla piyasaya sürülmüş yiyecek ve içecekleri hangilerini tercih etmeliyiz ne yapmalıyız derken organik beslenme çabası içerisinden çırpınıp duruyoruz. Hakkında gerçekten çok yazılmış ve deneyenlerin memnun kaldığı besinleri denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum. Ben kinoa kullanmaya başladım. Deneyebilirsiniz, karar sizin…

 
Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.