Cemre Düşmesi Nedir?

Mart 1, 2016

 

Her ilkbahar zamanı duyarız cemre ne zaman düşecek? cemre düştü, cemre toprağa düştü, denize düştü. Çok sık duyduğumuz bu cemre düşmesi de ne?

Cemre kelime anlamı olarak kor (ateş demek), halk arasında da sıcaklığın artması anlamında kullanılıyor. Kışın bitmesi, baharın gelmesi ve havanın, suyun, toprağın ısınması…19-20 Şubat tarihlerinde havaya 26-27 şubat tarihinde suya 5-6 mart tarihinde ise toprağa cemre düştüğüne inanılıyor. Coğrafya’nın gerçekliğiyle biraz çelişen bir inanç olduğunu söyleyebilirim. Çünkü güneş ışınları önce toprağı ısıtır ve yerden yansıyan ışınlar havayı ısıtır. Küresel ısınmanın etkilerinin her geçen gün artması ve bu tarihlerden sonra da havanın soğuması, bahar aylarının eskisi kadar belirgin yaşanamamasından dolayı cemre düşmesi kavramı modern meterolojiye pek uymuyor.

Göçebe toplumlarda cemre düşmesi oldukça önemliymiş.

Bir hikayeye göre Arap halkı sıcak aylarda serinleyebilmek için yüksek yerlerde yaşamış, havalar soğuduğunda ise alçak yerlere gelerek yaşam sürmüşlerdir. Yaşam şartlarının elverişli olmasından dolayı özellikle yerleşim yeri olarak düzlükler seçilmiştir. Bu düzlüklerin orta kısmına çadırlar kurulmuştur. O dönemde hayvancılığı geçim kaynağı olarak benimseyen Arap halkı, hayvanlar çadırlardan uzak kalmasın diye tüm hayvanları çadıra yakın bir kısımda daire şeklinde toplamıştır. Kış mevsimi geldiği zaman çadırlara yakın bir yerde toplamda 3 ateş yakılırmış. Bu ateşlerden birisi insanlar için yakılırken diğer ikisi de hayvanlar için yakılırdı. Bir süre sonra havalar ısınınca ateşler teker teker söndürülmüştür. Meydana gelen bu hava ısınması olayına da cemre düşmesi denilmiş.

Cemre düşmesi havanın ısınması, bununla birlikte doğadaki değişimlerden dolayı sevinçli bir dönem dolduğundan cemre düşme tarihlerinde sosyal sorunların azaldığı ve insanların daha pozitif oldukları gözlenmiş. Her ne kadar günümüzde bir şehir efsanesine dönüşmüş olsa da , cemre hep tam vaktinde düşsün ve hem doğaya hem de içimize bahar getirsin…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.