İçerde Çocuk Var

Mart 8, 2016

 

Son dönemlerde sosyal ağlarda bir çok sivil toplum örgütünün birbirinden güzel  organizasyonunun haberini okuyorum ve gerçekten çok mutlu oluyorum.

Hayat koşturmacası içerisinde hala insanın içine umut ışığı oluyor bu çalışmalar.

İçerde Çocuk Var projesi  de işte böyle ışıl ışıl bir çalışma. Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı’nın 24 üyesi daha iyi bir toplum yaratma isteğiyle yola çıkmış. Öncelikleri eğitim ve çocuk. Anneleri hapiste olduğu için hapishanede doğan ya da annesinin hapse girmesiyle onunla yaşaması gereken  çocuklar hedefleri. Kadın Ceza İnfaz Kurumu’nda  anneleri  ile yaşayan 0-6 yaş grubu 400 çocuk için eğitim imkanlarını iyileştirmeye çalışıyorlar. Projenin başlangıcı Bakırköy Kadın Ceza İnfaz Kurumu.

Buradaki çalışmalar tamamlanmış. Sırada  Türkiye genelindeki  8 Ceza İnfaz Kurumu’nun 7 sinde bulunan çocuklar.

 

Projenin faaliyetleri (kendi  web sitelerinden aldım bilgileri www.icerdecocukvar.com);

  • Çocuklara öğrenecekleri, eğlenecekleri ve oynayacakları eksiksiz bir anaokulu hazırlamak
  • Yeşil alan yaratarak doğa ile tanışmalarını sağlamak
  • Çocuk gelişimine uygun yemek çıkartmak ve uygun mutfak inşa etmek
  • Dış mekan oyun alanı kurmak.

 

Amaç buradaki çocukların yaşadıkları bu olumsuz süreci en az zararla atlatabilmelerinin sağlanabilmesi,  kişisel gelişimin en önemli oldu yaş dönemlerini  daha bilinçli bir eğitimle geçirmelerini sağlamak, yaşıtlarıyla eşit olamasa da iyileştirilmiş bir sosyal hayat sunabilmek,  cezaevindeki koşullarını iyileştirmek ve bunları yapmaya çalışırken de toplumda bilinç oluşturup farkındalık yaratabilmek.

Nasıl katkı sağlanabilir?

Gönüllü olup çalışmalara yardım edebiliriz.

Sponsor olup bu yaş grubu için oyuncak, ayakkabı, bebekler için mama, çocuk bezi,  oyun hamuru, çocuk şampuanı, diş fırçası, diş macunu gibi hijyen malzemeleri, lego gibi zeka geliştirici oyuncaklar gönderebiliriz.

Para yardımı yapabiliriz. Hem havale yapılabiliyor ( hesap bilgileri de web sitelerinde yer alıyor) , hem de damlaya damlaya göl olur atasözündeki gibi sms ile bağış yapabiliyoruz.

YUVA yazıp 4528’e kısa mesaj göndererek 10 TL bağış yapabiliyorsunuz.  Ben yaptım birkaç saniye, 10 TL ve daha mutlu çocuklar…

 

 

 

 

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.