Saçlarımız Neden Beyazlar?

Mart 23, 2016

 

 

Birçoğumuzun korkulu rüyasıdır saçlarımızın beyazlaması. Çünkü bu en belirgin yaşlanma belirtilerinden biridir bizler için.

Peki saçlarımız neden beyazlar?

Saçımız iki bölümden oluşuyor; Kök ve gövde. Kök saçın çıktığı nokta, gövde ise deriden saç ucuna kadar olan yerdir. Saçı besleyen ve renk veren madde burada oluşuyor. Bu maddeye melanosit deniyor. Saç kökünde melanosit üretimi oldukça saçlarımız kendi rengi ile uzamaya devam ediyor. Yaşımız ilerledikçe bu maddenin üretimi azalıyor ve yeni çıkan saçlara renk vermemeye başlıyor. Böylece yeni çıkan saçlar gri ya da beyaz olarak çıkmaya başlıyor.

30 lu yaşlardan önce saçların beyazlamasına erken beyazlama diyebiliriz.

Sadece yaş başlı başına bir faktör değil elbet. Irklara göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin Afrika kökenli insanlarda daha geç bir yaşta beyazlaşmaya başlayabilir.

Stres saçların beyazlamasında önemli bir faktördür.

Hani Türk filmlerinde görürsünüz ya büyük bir acının yaşandığı anda saçlar bir gecede beyazlar. Hücresel anlamda büyük bir yıkım olduğunda, yaşanan o stresle, saçların dibinde saçkıran çıkabilir veya saç dökülmesi olabilir ya da saçta ani beyazlamalar oluşabilir.Bu beyazlama komple olabildiği gibi, bir tutam şeklinde bölgesel de gerçekleşebilir. Bir kaç sene önce saçımda 2 bölgede saçkıran sorunu yaşadım. Ense bölgemde dökülen saçların yerine siyah saçlar çıktı ancak saçımın sağ ön bölümündeki alanda önce bembeyaz çıkmaya başladı, sonraları da gri renkli. Doktorlar bu konuda net bir yorum yapamıyor. Saç kendi rengine de dönebiliyor, beyaz olarak çıkmaya devam da edebiliyor. Ben bu iki seçeneğin ortasında bir noktadayım.

Otoimmün sitemle ilgili bir takım sorunlar da erken beyazlaşmaya neden olabilir. Otoimmün bozukluklar, vücudun kendi dokularına karşı uygun olmayan bağışıklık yanıtı oluşturmasına neden olan hastalıklardır.

Vitiligo (dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır), Werner Sendromu (erken yaşlanma hastalığı) gibi hastalıklar da saçların beyazlamasına neden olabilir.

A ve B12 vitamini eksikliği, hipofiz ya da tiroid bezi sorunları saçlarda erken beyazlaşmaya neden olabilir.

Genetik faktörler de etkilidir. Ailenizde bu yaygınsa sizde de görülme olasılığı yüksektir. Benim anne tarafımda bu durum var ve aşırı derecede saçlarım beyazlamasa da 30 yaşımda ara ara beyaz saçlarım çıkmaya başlamıştı bile.

Peki bu önlenebilir mi?

Henüz saç beyazlamasını engellediği kesinlik kazanmasa da, PRP (Platelet Rich Plasma) tedavisinin fayda sağladığı düşünülüyor. Tabi maliyeti yüksek bir uygulama.

Melanositlerin üretimini sağlayan yöntemler kullanılırsa saç beyazlaması yavaşlatılabilir. Örneğin, önlem olarak vitamin enjeksiyonları yapılabilir.

Beyazlayan saçlarımızdan rahatsızlık duyuyorsak ne yapmalıyız?

Beyaz saçları asla koparmamalıyız. Çünkü daha da artarlar.

Boya, gölgelendirme ve balyaj uygulaması beyazları kapatabilir. Ancak ailede erken yaşta saç beyazlama durumu varsa 20’li yaşlarda henüz saç beyazlamadan boyatmaya başlamak da saçların beyazlama hızını artırabiliyor.
Saçlarınız beyazladıkça yaşlanma korkusunu hissettiğinizde şu dizeleri aklınıza getirin derim…

yaşlanmak etin sarkması, etin gevşemesi, saçın beyazlaması değil gülüm,
gel bu akşam buna başka bir anlam bulalım
yaşlanmak beklide aşktan ve ölümden korkmak demektir.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.