Yuvarla Bağışla

Mart 23, 2016

 

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınızda alışveriş tutarınız küsuratlı ise küsuratı tam rakama yuvarlayacak kadarki kısmını sivil toplum kuruluşlarına bağışlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Ben öğrendim ve ilk bağışımı da yaptım 🙂

“Yuvarla”, Türkiye’de bireysel bağışçılığı yaygınlaştırmak için kurulan sosyal sorumluluk projesi.

Online alışverişlerde sepet tutarının küsuratını yukarıya yuvarlayarak seçtikleri sivil toplum kuruluşuna destek olmasına imkan sağlayan ve geçen yılın temmuz ayında kurulan “Yuvarla”, sosyal girişim olarak her geçen gün büyüyor.

İlk kez Boyner Grup kuruluşlarının e-ticaret platformlarında başlatılan uygulama, bugün itibariyle 16 sivil toplum kuruluşuna bağış yapabiliyorsunuz.

Şu anki üye sivil toplum kuruluşları; “Anne Çocuk Eğitim Vakfı, Arama Kurtarma Derneği, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, Öğretmen Akademisi Vakfı, TEMA Vakfı, Tohum Otizm Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı,Türkiye Omurilik Felçileri Derneği, Türk Kızılayı, Yeşilay, Tuvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi” .

Alışverişlerinizde bağış yapabileceğiniz e-ticaret siteleri ise; gittigidiyor, mybilet, biletix, morhipo, boyner, yargıcı, gap, network, fabrika, mudo, divarese, banana republic, bonvagon.

Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz adlı iki genç girişimci tarafından kar amacı gütmeyen bir sosyal girişim olarak kurulan Yuvarla’nın bir yıl sonundaki başarısı Türkiye’de bireysel bağış kültürünün yayılmaya başladığının harika bir sonucu.

Uygulama sayesinde e-ticaret müşterileri Yuvarla’ya üye kuruluşlardan alışveriş yaptığında alışveriş tutarının küsüratını eğitim, sağlık, çevre ya da insani yardım konularında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına gönderiyor. Online alışveriş yaptığınızda ödeme kısmına gelince tutar küsüratlıysa seçenek sunuyor küsüratı bağışlamak ister misiniz? Bir diğer seçenek de 1 TL ye tamamlamak ister misiniz? Ben 82.84 TL tutarında alışveriş yaptım ve 0,16 kuruş bağış yapmamı sağladı. Küçük miktarlar zamanla büyüyerek bir çok çalışmaya katkıda bulunacak.

“Alışverişi tamamla” butonuna basıldığı anda, alışveriş tutarı mağaza tarafından, bağış tutarı ise arada hiç bir aracı olmadan doğrudan seçilen STK tarafından tahsil ediliyor. Müşteriye ve dolayısıyla bağışçıya, destek olduğu STK’dan teşekkür elektronik postası geliyor. Bağışçı isterse bu desteğini sosyal medya hesaplarından paylaşarak çevresindekileri de bilinçlendirebiliyor. Bana elektronik postası geldiğinde gerçekten mutlu oldum.

Yuvarlanan bağış miktarı, bağış yaptığınız sivil toplum kuruluşu tarafından tahsil ediliyor. Banka hesap ya da kredi kartı hareketlerinizde desteklediğiniz sivil toplum kuruluşunun adını ve destek miktarınızı görebiliyorsunuz.

En çok sağlığa bağış yapılıyor, sonrasında sırayla eğitim, gençlik, çevre,afet ve insani yardım.

Proje TC. Vakıflar Mevzuatı, Dernekler Mevzuatı ve 2860 Yardım Toplama Kanunu’na uygun olarak tasarlanmış. Yani tamamen yasal.

Hesap verilebilirlik, ulaşılabilirlik ve şeffaflık prensiplerini temel alan Yuvarla kriterlerini sağlayan ve yasal olarak bağış toplama izni olan kuruluşlar Yuvarla sistemine dahil olabiliyorlar.

Sİz de bu sitelerden birinden alışveriş yaptığınızda küçücük bağışlarınızı esirgemezseniz büyük çalışmalar için damla damla katkıda bulunmuş olursunuz.

Küsüratları yuvarladığınız günler dilerim…

Bir yorum

  • Pınar Mart 26, 2016, 8:04 pm

    Cok faydalı , tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.