Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Mart 27, 2016

 

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi,  1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş daha sonra botanik bahçesi olması için çalışmalar yapılmış ve 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış İstanbul’un Anadolu yakasında, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun (Ankara) birleştiği kavşakta bulunan bir yer.

ngg

Ali Nihat Gökyiğit kimdir?

Arkadaşı Hayrettin Karaca ile 11 Eylül 1992 tarihinde TEMA’yı,yani Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nı kuran, ayrıca Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri  olan Tekfen Holding’in kurucusu değerli ve çok saygı duyulası bir insandır.

Bahçenin kuruluş amacı;

Dünya’daki canlılığın devamının gerçek ve tek garantisi olan bitkilerin önemi ve değeri hakkında toplum bilgisini arttırmak.
Dünya bitki hayatı ve Türkiye’nin zengin bitki örtüsü hakkında, bilimsel araştırmaları ve eğitimi, iyi belgelenmiş koleksiyonlar oluşturarak teşvik etmek ve bir bitki danışma merkezi oluşturmak
Dünya’daki biyolojik çeşitliliği, endemik, ender ve tehdit altındaki bitkileri koruyarak desteklemek.
Ekonomik ve/veya faydalı bitkilerle insanlar arasındaki bağlantı ve ilişkileri araştırmak, sergilemek ve bu konudaki biriktirilmiş kültür mirasını korumak ve yaymak.
Gittikçe artan bir tehdit oluşturan susuzluğa dayanıklı bitkileri sergilemek ve dünyadaki erezyonla ve çölleşme ile mücadeleye yardım etmek.

nezahat-gökyiğit-botanik-bahçesi-1
Botanik bahçesi evime birkaç kilometre uzaklıkta. Dolayısıyla birkaç kez gitmiş ve şehrin göbeğinde kendimi Alice Harikalar Diyarı’nda gibi hissetmiştim.

Yakın bir zamanda Sakura ağaçlarının orada bulunduğunu öğrenince zamanı geçmeden görebilmek için hafta sonu görmeye gittim.

Bahçe’nin içi adalardan oluşuyor. Merkez Ada,  Mesire Adası, İstanbul Adası, Meşe Adaları, Arboretum Adası ve Ertuğrul Adası.

Adalar içerisinde çeşitli bahçeler var ve isimlerini barındırdıkları bitki ya da bitki gruplarından alıyor.

Merkez Ada’da kameriye, nilüfer havuzları, soğanlı bitkiler koleksiyonu, kaya bahçesi, kaya çatlağı bahçesi, çitli bahçe, kurak ve çorak bahçe, çok yıllık yastık, kaktüs ve etli bilgiler serası, saklı bahçe ve meyve bahçesi bölümleri yer alıyor.

Mesire Adası’nda mesire alanı (ateş yakılması yasak ancak yiyecek getirebilirsiniz), çocuklar için keşif bahçesi yer alıyor.

İstanbul Adası’nda 18. Yüzyıl İstanbul konak bahçesi, mahalle çeşmesi, Osmanlı çadırı, İstanbul bitkileri koleksiyonu yer alıyor. Ayrıca üzerinde çiçek ve ağaç motifleri bulunan değişik objelerden 120 tablonun yer aldığı bir sergi mevcut.

Ertuğrul Adası’nda tıbbi ve ıtri bitkiler bahçesi, zeytin ağacı, karadeniz bahçesi ve yenilebilir bitkiler bahçesi yer alıyor. Ayrıca Etuğrul Anıtı dikilmiş. Bu anıt,  1890 yılında, II. Abdülhamit’in emriyle gittiği Japonya’dan dönüşte, fırtınada batan Ertuğrul Firkateyni’ndeki 527 denizcinin anısına dikilmiş. Anıtın anlamı facianın  115. yılı olan 2005’te, Japon Sakura Vakfı tarafından bağışlanan ve her bir denizcinin anısına dikilen japon sakura kirazı fidanları ile tamamlanmış.

Sakura ağaçları genelde nisan ayının ortalarına kadar çiçekleri açmış olarak yaşamalarına rağmen sanırım havanın soğuk ve rüzgarlı olmasından dolayı çiçeklerin bir bölümü dökülmüştü. Yine de görmeye değdi doğrusu.

Yolunuz düşerse botanik bahçeyi mutlaka gezin. Düşmese de düşürün derim…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.