Neden Yoğurt Yemeliyiz?

Nisan 4, 2016

 

Yoğurt hem tek başına hem de bir çok yemek ile mükemmel uyumu sayesinde besin listemizde her zaman listenin üst sıralarında yer alır. Ayrıca bir çok yemeğin de hazırlanışındaki ana malzemelerden de biridir.

Yoğurt çok eski çağlardan itibaren sadece yemek için değil hastalıklarda tedavi amaçlı olarak da kullanılmış. Yoğurdu sağlık açısından bu kadar önemli kılan içerdiği besin maddeleri ve farklı elementlerdir.

Yoğurt özellikle kemik ve iskelet sağlığına iyi gelen besinleri fazla miktarda içermektedir. Bu besinlerin başında C ve B 12 vitaminleri gelir. Bunun yanında kemik sağlığına iyi gelen potasyum, sodtum, kalsiyum, demir ve manganez içermektedir. Ayrıca vücut sağlığı için çok önemli olan omega-4 ve omega-4 yağlarını da içerir.

Özellikle evde yapılan yoğurtlar sağlık açısından daha faydalıdır. Fabrikalarda üretilen yoğurtlar bir takım işlemlerden geçtiğinden besin değerini önemli ölçüde yitirir. Evde yapılan yoğurdunuzu bir kaç gün içerisinde tüketmezseniz sulandığını ve ekşidiğini görürsünüz. Ama hazır yoğurtlar içerdiği katkı maddelerinden dolayı uzun süre bozulmazlar ve sonrasında küflenirler.

Evde yoğurt yapmak gözünüzde büyüttüğünüz kadar zahmetli bir iş değil. Bu arada sağlıklı yoğurdun temel kaynağı da mümkün olduğu kadar doğal yani katkı maddesi mümkün olduğu kadar az süttür. Son yıllarda doğal beslenmeye yönelik talepler büyük şehirlerede de çiftliklerden gelen süt ve süt ürünlerinin satılabilmesine olanak sağlamış durumda. Bazı çiftlikler önceden sipariş verirseniz haftanın belirli günlerinde size ürünlerinizi getirebiliyor. Bir çok internet sitesi de var. Önemli olan gerçekten güvenilir bir satıcı bulabilmeniz. Bu noktada çevrenizin önerileri de oldukça işe yarıyor.

Yoğurdun faydaları nelermiş?

Kilo vermeye yardımcı oluyor. Biz bayanlar için ne kadar önemli bir özellik. Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve amino asitler bünyede bulunan fazla yağları yakarlar. Bunun yanında kasları kuvvetlendirir. Bununla birlikte gereksiz yağların dışarı atılmasında yağ hücrelerine katkıda bulunurlar.

Kan şekerini dengeliyor. araştırmalar sonucunda ekşimemiş ve kaymağı alınmış yoğurt yiyen kişilerin kan şekerlerinin düzene girdiği görülmüş.

Diş sağlığı için faydalı. Yoğurdun bol miktarda içerdiği laktik asitler diş etlerini korumada oldukça faydalı. Günlük olarak tüketilen bir kase yoğurt diş ve dişe bağlı hastalıklara yakalanmaz riskinizi azaltıyor.

Tok hissettiriyor. Proteini yüksek bir besin olduğundan, düşük proteinli gıdalara göre daha doyurucu.

Antibiyotik kullananlarda panzehir etkisi yaratıyor. Antibiyotikler, hastalık etmeni olan zararlı bakterilerin vücutta yok olmasını sağlarken bağırsaklarda yararlı bakterilerin de ölmesine neden olur. Eğer antibiyotik kullanımına bağlı yararlı bakterilerin bağırsakta korunmasını istiyorsanız, antibiyotik içtikten sonra yoğurt tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Cildimiz için faydalı.İçediği çok farklı ve zengin miktardaki bileşen ve besinler cilt sağlığını korur ve cilt hücrelerinin yenilenmesine, onarılmasına yardımcı olur. İçeriğindeki çinko ve laktik asit sayesinde gözenekleri açar, cildi ölü hücrelerden temizler ve cilde sağlıklı bir parlaklık sağlar. Ayrıca cilde meydana gelen çizgilerin ve tahrişlerin ortadan kalmasında etkili olabilir.

Yüksek tansiyonu önler. Günlük olarak tüketmemiz gereken tuz miktarını aşmanız durumunda hipertansiyon, böbrek ve kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalimiz yükselir. Yüksek tansiyonda bir çok hastalığın ana sebebidir. Özellikle kalp sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Bu yüzden günlük bir kase yoğurt tüketimi hipertansiyonu engeller ve dolaylı olarak bu genel vücut sağlığını korur.

Soğuk algınlığından koruyor. Günlük düzenli olarak tüketilen bir miktar yoğurt hücrelerin mikroplarla savaşmasını kolaylaştırır. Ayrıca yoğurdun kan hücrelerini güçlendirme özelliği vardır. Hücreleri güçlendirerek bağışıklık sistemini de güçlendirir. Güçlü bağışıklık sistemi soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini de azaltmış olur.

B Vitaminlerinin üretimini arttırıyor.Vücudumuz çok az vitamini kendisi üretebiliyor. Bağırsaklarda olan bu biyolojik olay sadece B grubu vitaminlerinden bazıları ve K vitamini için geçerli. B grubu vitaminlerinin; vücudun enerji dengesi, sinir sistemi iletimi ve bağışıklık sistemi hastalıklarından korunmak için önemli yeri olduğundan besinlerle alınması şart.Düzenli yoğurt yiyenler, bağırsaklarında B grubu vitaminlerini üretmeye başlar. Bu etkinin olabilmesi için yoğurdu suyu ile beraber tüketmelisiniz. Bu nedenle süzme yoğurt değil normal yoğurt yemelisiniz.
Kadın sağlığında da yoğurt önemli bir yere sahiptir. Yoğurtta bulunan laktobasiller, vajinada candida mantarının üremesini önleyerek bu mikroba bağlı vajina iltihabı oluşumunu önler. Düzenli yoğurt yiyen kadınların vajinal sağlıklarının daha iyi olduğu araştırmarla destekleniyor.

Kısacası yoğurt yiyin mutlaka. Eğer benim gibi kazein proteinine karşı vücudunuzun intoleransı varsa manda yoğurdu da yiyebilirsiniz.

Kaşık kaşık yemeyi sevmiyor musunuz? Meyve ekleyin, baharat ekleyin. Yemeklerinizin yanında, üstünde yiyin.

Ama mutlaka yiyin.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.