Penguenlerin İlginç Hayatları

Nisan 14, 2016

 

Penguenler uçamayan, dimdik durabilen, perde ayaklı deniz kuşlarıdır. Kuzey Kutbunda bulunmazlar. Ben uzun bir süre Kuzey Kutbu’nda yaşadıklarını sanıyordum. Aslında Güney Kutbu, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Amerika, Güney Afrika ve hatta Galapagos (Büyük Okyanusun doğusunda Ekvador’a bağlı takımadalar) kıyılarında yaşıyorlar.

Penguenleri belgesellerde, filmler, fotoğraflarda hatta çizgi filmlerde görebildim hep. Malum yaşam koşullarımız ve vücut doğamız bir hayli farklı.

NeseliAyaklar

Isının -90 dereceye kadar indiği ortamlarda bile hayatlarını devam ettirebilirler. Vücutlarında onları sıcak tutan kalın tüyler var. Bunu ilk öğrendiğimde oldukça şaşırdım. Görüntü olarak derilerinin balinalar ya da fok balıkları gibi olduğunu sanıyordum. Bu tüyler bir yağ tabakasıyla kaplı tüyler ile korunuyor. Yağlı üst katmandaki tüyler suyu geçirmiyor.Derisinin altında da depolanmış yağ tabakaları var. Bu yağ depolarını, gerekli durumlarda beslenmek ve vücut ısılarını korumak için kullanıyorlar.

Kanatları var ancak bu kanatlar uçmaya elverişli değil. Deniz içerisinde çok kuvvetli bir yüzgeç görevi görüyor. Göğüsleri üzerinde yatarak ve kanatlarını da kullanarak kızak gibi kayabiliyorlar.
Denizlerdeki kabuklular, balık ve mürekkep balıkları ile besleniyorlar. Avlayacağı kaygan balıkları ve bulduğu diğer gıdaları kaçırmadan sıkıca kavraması gerektiğinden gagaları çok güçlü.

Öğrendiğimde beni asıl şaşırtan şey anne penguenin yumurtasını bıraktıktan sonra, baba penguenin hemen yumurtanın bakımını üstlenmesi. Yumurtayı ayaklarının üstüne koyarak, karın derisindeki bir kıvrımın altına sokuyor. Anne ise açık denizlere avlanmaya gidiyor.

Buzların üzerinde yalnız kalan baba penguenler, soğuktan korunmak için kalabalık gruplar halinde toplanıyorlar. Daire şeklinde büyük bir topluluk oluşturuyorlar. Güçlüler dış halkada, zayıflar iç kesimde olacak şekilde diziliyorlar. Isınanlar ile üşüyenler, dıştan içe doğru yer değiştiriyorlar.

 

PenguenlerinGocu

 

 

 

Yer değiştirme sırasında baba penguen, yumurtayı ayağının üzerinden düşürmemek için çok dikkatli oluyor. Çünkü yumurta düşerse ya da bir an için açıkta kalıp ısı kaybederse yavru ölür. Hayranlık uyandıran bir iç güdü. Biz canlılar aleminde bu süreci hep anneyle özdeşleştiririz. Penguenler bu inanışı nasıl da değiştiriyorlar değil mi?

Çemberde yer değişimini o kadar muazzam yapıyorlar ki çemberin dış kısmına geçme konusunda hiç bir penguen çekimser davranmıyor.Binlerce penguen birbirlerini mağdur etmeden aylarca bu düzen içerisinde yaşamlarını sürdürebiliyor.

Bireyselliğin bencillik noktasına geldiği dünyada insanoğlunun yapamadığını penguenlerin yapabiliyor olması aslında doğadaki canlılardan öğrenebileceğimiz, örnek alabileceğimiz ne çok şey olduğunu anlatıyor bize.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.