Kutsal İnek

Nisan 26, 2016

Hindistan’da ineklerin kutsal sayıldığını hepiniz duymuşsunuzdur. İnsanoğlunun çoğunlukla etçil beslenme alışkanlıklarını düşünürsek temel bir besin kaynağının kutsal sayılması ilginç hatta komik bile gelebilir.

Ancak inançlardan ya da geleneklerden gelen davranış ve alışkanlıkları ilgili inançları, gelenekleri, toplumun bakış açısını ve değer yargılarını göz önüne alarak değerlendirmek gerekir.

Aksi takdirde dünya üzerinde insanların birbirlerinin yaşantılarına saygı duymaları neredeyse imkansız hale gelecektir.

Gelelim kutsal inek mevzusuna…

İneği kutsal sayan din olan Hinduizm aslında tüm canlılara saygı duyar. İneğin bu kadar üstün görülmesi ile ilgili birden fazla neden var.

İnek sütü bir insanın hayatta kalması için gerekli olan tüm minerallere, tuza ve şekere sahip olduğu için annesini kaybeden bebeklerin hayatta kalabilmesini sağlar. Bu da onu Hinduların nazarında çok değerli kılar.
İneğin 9 aylık hamilelik döneminden sonra yavrusunu doğurması da insanların onu kendi anneleriyle özdeşleştirmesine neden olmuştur. Onlar için bir kişinin inek öldürmesi onun kendi annesini öldürmesi gibidir.

İnek sütü,sütünden yapılan peynir ve tereyağı insanların beslenmesi için oldukçe yararlı besinler olduğundan kesip hemen etini yemektense ürünlerinden daha uzun sürede ve pek çok insanın faydalnması ineği değerli kılıyor.

Ayrıca inek idrarı antiseptik ve arındırıcı özellikleri olan bir ürün. İnek gübresinin sivrisinek ve böcek kovucu özellikleri, bedava yakıt olması, evlerin duvarlarına sürüldüğünde evleri kışın sıcak, yazın serin tutması sayesinde de ineği değerli kılmaktadır.

Tarla sürerken ineğin gücünden, öldükten sonra da boynuzundan ve derisinden faydalanılır. Özellikle, bir tarım ülkesi olan Hindistan’da muson yağmurlarından sonra aşırı derecede yumuşayan toprağa tohum dikilmesinde traktör gibi ağır vasıtalar işe yaramadığı için, bu işi en ideal şekilde yapan inekler kullanılır.

İneğe tapıyorlar hahaha demeden önce bunları aklımıza getirelim. Mangal zevkimizden vazgeçmesek de (15 yıldır kırmızı et yemiyorum ama sebebi yukarıdakilerden hiç biri değil) başka toplumların değerlerine saygı duymayı hiç ama hiç unutmayalım tabi barbarlık, vahşet, ahlaksızlık barındırmıyorlarsa…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.