Saçım Saçın Olsun

Mayıs 20, 2016

 

Kapitalist dünya düzeninin insanları bencilleştirdiğinden şikayet edip duruyoruz çoğunlukla. Ancak benim son zamanlarda fark ettiğim bir şey var ki bir çok insan bu yozlaşmadan yorulmuş durumda ve kaybettiğimiz insanlığı yeniden kazanmak için gerçekten bir şeyler yapmaya çalışıyor.

Yardım / dayanışma dernekleri, etkinlikleri çığ gibi büyüyor. Daha önce İhtiyaç Haritası yazımda tiyatrocu / oyuncu Mert Fırat’ın büyük katkılarıyla ortaya çıkan sosyal yardım platformu olan İhtiyaç Haritası’ndan uzun uzun bahsetmiştim.

her geçen gün birbirinden değerli çalışmalar yapıyorlar. Bizler için önemi olmayan bir eşya, okuduğumuz kitap, restaurantta sıradan bir yemeğe verdiğimiz paranın miktarı o kadar çok insan insan için büyük bir ihtiyaç ki. Eğer siz de bu tarz organizasyonlara benim gibi bizzat katılıyorsanız, destek olmak istediğiniz kişilerle yüz yüze görüşüyorsanız ne demek istediğimi gayet iyi anlıyorsunuz ve muhtemelen içinizde derin bir hüzün de var.

Son organizasyonlarından biri dikkatimi çekti. Kampanyanın adı Saçın Saçım Olsun.

En az 30 cm uzunluğunda, belirli bir gürlükte ve boya gibi kimyasal maddelerle yıpranmamış saçlarınızı Kanser Savaşçıları Derneği`ne bağışladığınızda kanser hastalığı nedeniyle saçları dökülmüş kişilere anlaşmalı peruk merkezleri aracılığıyla peruk yapıyorlar. Şubat ayından bu yana 26 peruk bağışlanabilmiş.

Çok yakınımda kanser hastalığını geçirmiş insanlar oldu. Saçların dökülmüş olması hem kendilerine sürekli hastalığı hatırlattığından hem de dışarıda insanların rahatsız edici bakışlarına maruz kaldıklarından peruk takmayı seçmişlerdi. Bu seçimlerinin moral açısından ne kadar faydalı olduğunu bizzat gördüm.

Ve ne kadar üzgünüm ki 2 ay önce saçlarımı kestirdim. Şu an beklenen kriterlere uygun değil saçım.

Eğer saçlarınızı kestirecekseniz ve kriterlere uygunsa birilerine umut olun derim.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.