Bülbülü Öldürmek

Mayıs 23, 2016

 

Atticon bir gün Jem’e şöyle der; arka bahçedeki tenekeleri vurmanızı yeğlerim, ama kuşların peşine de düşeceğinizi biliyorum. İstediğiniz kadar karga vurun ama unutmayın ki bülbülü öldürmek günahtır. Bülbüller yalnızca müzik üretirler. Bizi eğlendirmek için bahçeleri yağmalamazlar, yalnızca şarkı söylerler hem de yüreklerini paralayana dek.

1960 yılında Herper Lee tarafından yazılan  Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek kitabını okudunuz mu?

Kitap hem konusuyla hem de anlatımıyla oldukça ilgi çekici. Çabucak okuyorsunuz.Harper Lee çok basit bir yazı dili kullanmış ancak öylesine güzel bir anlatım tarzıyla yazmış ki çabucak okuyup bitiriyorsunuz.

Kitap, karakterlerinden Scout isimli küçük bir kız çocuğunun gözünden ve onun anlatımıyla yazılmış. Hikaye Amerika’nın küçük bir kasabasında geçiyor. Scout annesini çok küçük yaşta kaybetmiş,  abisi, babası ve bakıcılarıyla bir yaşam sürmektedir. Babası kasabanın tanınan bir avukatıdır. Irkçılığın yoğun yaşandığı bir dönemde aslında haksız yere suçlanan zenci bir adamın savunmasını yapar. Suçsuzluğunu ispat edemese de aldığı tehditlere ve tepkilere rağmen tüm gücüyle adamı savunur.

Hikaye ırkçılığın yaşandığı dava dışında hem aile içerisinde yaşananları hem de Scout’un daha 9 yaşındayken yaşadığı ilk aşkını da anlatır. Yazları teyzesinin yanına gelen Dill, Scout’un ilk aşkıdır. Ayrıca garip hatta katil olduğunu düşündükleri ve yüzünü hiç göremedikleri  komşularını merak ettikleri için yaşadıkları olaylar da anlatılmaktadır.

Kitapta benim en çok etkileyen şey babaları Atticus’un başarıya ulaşamayacağını bilmesine rağmen zenci adamı sonuna kadar savunurken kendisini eleştirenlere eğer inandığı şeyleri sonuna kadar savunmazsa çocuklarına nasıl doğru örnek olabileceğini söyler. Kendisine nasıl inanıp saygı duyacaklarını…

Harper Lee romanında temel olarak özgürlüğü işlemiş. Çeşitli sembollerle ifade etmiş. Kimi zaman yaşlı bir bayanın ölümünü özgürlüğe giden yol, kimi zaman zencilerin esaretten kurtuluşunu, kimi zamanda morfinman bir bayanın bu alışkanlıktan kurtulmak pahasına çektiği acıları anlatarak…

Eğer okumadıysanız mutlaka listenize alın…

 

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.