Para Para Para

Mayıs 24, 2016

 

 

Para mutluluk getirmiyor ancak parasız da olmuyor. Eğer manevi değerleriniz yüksekse gerçek, samimi ve  iyi duyguları parayla satın alamayacağınızı biliyorsunuz demektir. Tüm hayat koşturmacası içerisinde ihtiyaçlarımızı karşılamanın temel yolu para kazanma zorunluluğu maalesef ki. Ruhumuzu şeytana satmadıktan sonra kimseye muhtaç olmadan yaşamımızı sürdürecek parayı kazanmak en ideali.

Paranın satın alma gücünün değeri dışında toplumun basılı paralar üzerine koyduğu görseller de çok önemli. Osmanlı döneminde Orhan Gazi ilk kez kendi adına para bastırmış.

Her okuduğumda ya da dinlediğimde beni çok gururlandıran bir olay var. Bir çoğunuz biliyorsunuzdur. Barış Manço konuk olduğu Fransız kanalında sunucunun siz Türkler barbarsınız demesi üzerine kendisine, biz Türkler ince ruhlu, kibar, medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına şairlerimizin, düşünürlerimizin, bilim adamalarımızın fotoğraflarını bastık der. Çünkü Fransızlar paralarının üzerilerine generallerinin, komutanlarının fotoğraflarını basmıştır.

Barış Manço’nun  Anahtar şarkısını dinlerseniz  şarkıdaki  `Beş Akif- bir Saat Kulesi, iki Kule-bir Fatih, beş Fatih-bir Mevlana, iki Mevlana-bir Sinan`  sözleri bir matematik sorusudur ve şarkıda adı geçen kişiler o dönemdeki Türk parası olan banknotların arkasında fotoğrafı olan kişilerdir…

Peki kağıt paralarımızın arkasında hangi değerli kişilerin fotoğrafları var?

5 TL; Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı, Türkiye’de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış bilim adamıdır.

10 TL; Prof. Dr. Cahit Arf, Matematiğe, Hasse-Arf Teoremi ve Arf değişmezleri olarak bilinen katkılarından dolayı, geniş kitleler tarafından tanınmış bir matematikçidir.

20 TL; Mimar Kemaleddin, 20. yüzyılın başlarındaki çalışmalarıyla tanınan ve Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın önde gelen isimlerinden olan Türk mimardır.

50 TL; Fatma Aliye Hanım, İlk kadın romancımız, ilk kadın felsefecimiz, edebiyatımızda ilk kez çeviri yapan, kadın haklarından ve kadın-erkek eşitliğinden ilk kez bahseden, hakkında ilk defa monografi yazılan yazardır.

100 TL; Buhurizade Mustafa Efendi (Itri), 17. yüzyıl büyük Türk bestekarıdır.

200 TL; Yunus Emre, Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvıf ve filozof, Anadolu’da yaşamış tasavvuf ve halk şairi, Türk İslam düşünürüdür.

Atatürk’ün ülkemize kazandırdığı değerleri hiçe saymak isteyen, ilimi, bilimi, sanatı yok sayan zihniyetler de halkın cebinden çıkan paralarla yapılmış israf simgesini Türk lirası banknotlarının üzerine koymayı istiyorlar!!!

Vatanımız, bayrağımız, dilimiz, paramız biz koruyup sahip çıktıkça var olabilecektir….

 

 

 

 

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.