Plasebo Etkisi

Mayıs 27, 2016

plasebo

 

Plasebo etkisi, hastaya ilaç yerine içinde etken madde olmayan ilaç görünümlü maddeler verilmesine rağmen, hastanın iyileştiğini hissetmesi halidir.

Basit bir ifadeyle başınız çok ağrıyor ve size baş ağrısına çok iyi geleceği söylenen bir ilaç (aslında şeker) veriliyor ve siz bu ilaç / şekeri yuttuktan bir süre sonra baş ağrınız geçiyor 🙂

İlaç sektöründeki ticari yarış insanları ilaç bağımlısı yaptı. Doktora gidiyorsunuz ve kutularca ilaç kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Doğa dengesi bozuldu. Artık hava kirli, gıdalar genetiği değiştirilmiş tohumlarla yetiştirilmiş sebze ve meyveler, marketlerde raflarda albenisi yüksek katkı maddesi bol yicek ve içecekler, stresli yaşam sağlıksız bir nesil yarattı.

Plasebo etkisinin temeli beynin gücüne dayanıyor aslında. Yuttuğunuz şeyin sizi tedavi edeceğine inandığınız için fayda görüyorsunuz. Sanırım son yıllarda beynin bu olağanüstü gücünün daha çok farkına varıldığı için alternatif yöntemler ortaya çıktı.
Theta healing gibi bilinçaltı terapi teknikleri ile insanlar hayatlarına mıknatıs gibi çektikleri olumsuzlukları ve bu olumsuzlukların sonucu olarak yaşadıkları sağlık sorunlarını kendi kendine iyileştirmeye çalışıyor. Sadece theta healing de değil meditasyon, yoga, reiki gibi aktivitelerle insanlar taşıdıkları olumsuz duygulardan arınıp hayata karşı daha olumlu bakabilme yetkinliği kazanmaya çalışıyor.

Hayatı daha rahat, keyifli ve takıntılardan uzak yaşamaya başladığınızda stres ve psikolojik sebeplerden kaynaklı bir çok hastalığı uzak tutmuş oluyorsunuz. Eğer fizyolojik sebeplerden kaynaklı bir sorun varsa da yine hayata karşı ılımlı bakışınız daha çabuk tedavi olmanızı sağlıyor.

En ağır hastalıklarda bile moral ve motivasyonun önemli olmasının temel sebebi bu. Beyin aldığı komuta göre davranıyor.

 

Atalarımızın çok güzel bir söylemi var. Bir şeyi 40 kere söylersen olur. Kendimize iyi şeyleri 40 kere 400 kere söyleyelim 🙂
Hayatınızda plasebo etkisi yaratacak olayların, durumların, kişilerin bol olmasını diliyorum…

Bir yorum

  • gcanky Mayıs 27, 2016, 11:21 am

    Şu devirde çok zor olsa da ‘Hayatınızda plasebo etkisi yaratacak olayların, durumların, kişilerin bol olmasını diliyorum…’ dileğine katılıyorum. GLŞ 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.