Amigdala Nedir?

Haziran 6, 2016

Amigdala

Amigdala, beyindeki hipotalamus bezinin hemen üzerinde yer alan badem şeklinde, beynin temporal loblarının derinliklerinde yerleşen nöronların oluşturduğu beynin bir bölümüdür.

Her insanda kulaklardan birkaç cm uzakta bulunan iki adet amigdala vardır. Bunlar, insanın zihinsel ve duygusal durumuyla ilişkilendirilen minik kitlelerdir. Şekli bademe benzediği için, Yunanca “badem” anlamındaki “amigdala” denmiş.
Amigdala kişinin sosyal ve duygusal tepkilerinin yanı sıra anılarından da sorumludur. Amigdala, hafıza birikiminin düzenlenmesinde de rol alır. Kişinin deneyimini bir daha yaşamasını sağlayan anıları ve hissedilen duyguları saklar. Örneğin birine yolda karşıdan karşıya geçerken araba çarptığını gördüyseniz kendiniz de karşıdan karşıya geçerken hızla gelen bir araba varsa acaba bana çarpar mı, bana zarar verir mi diye düşünürsünüz.

“Amigdala” bölgesi korku, güven ve sosyal ilişki kurma gibi davranışlarımızdan sorumlu bir bölgedir.

Bazı duyguları hissedebilmek ve karşı tarafın duygularını anlayabilmek için amigdalaya sahip olmamız gerekir.
Amigdalası hasarlı kişiler bu duygulardan yoksun oluyorlar. Otizm, anksiyete, fobilerin olması, depresyon ve travma sonrası stres bozuklukları gibi durumların amigdala hasarı ile ilişkili olduğuna dair bilimsel araştırmalar var.

Normalden daha büyük bir amigdalaya sahip olan bipolar bozukluğu bulunan insanların da korkuyu fazlaca hissettikleri düşünülüyor. Hatta amigdalada meydana gelen hasarın çok önemli psikopat davranışların kaynağı olduğuna dair de araştırmalar var.
İlginç bir bilgi daha; bir insan ile karşılaştığınızda, o insanı tanıyıp tanımadığımızı hipokampus yoluyla hatırlıyoruz, ama o insandan nefret ettiğimizi amigdala sayesinde anlıyoruz.

İnsanları çok pervasız, aşırı korkak, tepkisiz vs diye değerlendirip eleştirmeden önce gerçekten öncelikle fizyolojik olarak gerçekten sağlıklı olduklarını bilmek gerekiyor. Fizyolojik kontrollerini yaptırmamış kişilere de bu anlamda yol gösterici olmak gerekir diye düşünüyorum.

İnsan vücudu hem karmaşık hem de her parçası birbiriyle bir şekilde bağlantılı ve hem ruhen hem de bedenen sağlıklı olabilmek için bu karmaşık mekanizmanın doğru çalışmasını sağlamak çok önemli.

Sağlıktan büyük zenginlik yoktur…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.