Othello Sendromu

Haziran 24, 2016

Bayanlar-Kıskanç-Mısınız-Test-Edin-Öğrenin

 

Sevdiğimiz kişileri bir başkasıyla paylaşmak zordur. Hele özel ilişkilerde kaybetme korkusu taşıyorsanız kıskançlık dereceniz biraz artabilir. Dozunda kıskançlığı sahiplenme duygusunun doğal bir sonucu olarak görüyorum. Ancak aşırısı gerçekten oldukça tehlikeli.

Othello Sendromu, kişinin sevdiği birini hastalık derecesinde kıskanması durumu olarak ifade edilmektedir. İsmini William Shakespeare’in Othello adlı eserinden almış. Eserden kısaca bahsedeyim. Othello karakteri soylu, akıllı, güçlü ve dürüst biri. Othello ile karısı Desdemona birbirlerini büyük bir aşkla sevmektedir. Ancak Desdemona, Othello’nun ona verdiği ilk hediye olan mendili kaybetmiştir. Bu noktada Othello, karısının mendili kaybetmesinden kuşkulanmaya başlar. Mendili ele geçiren Iago, Othello’nun Desdemona’ya güvenini sarsacak bir plan kurar ve planı başarıyla uygular. Kıskançlığın ateşiyle yanıp tutuşan Othello, önce Cassio’yu, sonra karısını öldürür. Bu arada her şeyin Iago’nun işi olduğu ortaya çıkar. Bunun üzerine Othello kendini öldürür ve İago idama mahkum olur.

Sendromun bir başka adı da Patolojik Kıskançlık. Sevginin kaybı ya da kaybetme korkusu, sevilen kişiye ve bir rakibe karşı duyulan düşmanlık ve kendine saygıyı azaltan narsistik darbe kıskançlık duygusunu oluşturuyor. Yapılan araştırmalarda patolojik kıskançlığın başlangıcında erkeklerde ereksiyonla ilgili sorunlar, kadınlarda ise bir cinsel işlev bozukluğunun yattığına dair görüşler var. Ayrıca öz güven eksikliği de bu sendromu tetikleyen bir başka durum. Patalojik derecede kıskanç olan kişiler sevdiklerinin kendilerini aldattığını düşünürler. Bu nedenden dolayı kimseyle görüşmesini istemezler hatta evden dışarı çıkmamasını, camdan bakmamasını isteme noktasına da gelebiliyorlar. Sevdiklerini takip ederek kontrol altında tutmak isterler ve aldatıldıklarına inandıkları için bir kanıt bulmaya çalışırlar. Sevdiklerinin kıyafetlerini, eşyalarını kurcalarlar.

Bu hastalıklı düşüncelerin sonucunda da şiddet başlıyor. Özellikle erkeklerde şiddet karşı tarafı yaralama hatta ölümle sonuçlanıyor. Gazetelerde okuduğumuz, televizyonlarda izlediğimiz nice kadın cinayetinin temelinde “namus” ve bu hastalıklı kıskançlık duygusu yatıyor. Sevdiklerimiz tarafından kıskanılmak sevginin göstergesi gibi gelir hatta hoşumuza bile gider. Ancak bu kıskançlık seviyesi tehlikeli boyuta geliyorsa mutlaka karşı tarafı tedaviye ikna etmeli, ikna edemiyorsak kendimizi korumak için uzaklaşmak, yasal yollardan yardım istemek çok önemli. Yasal yollardan yardım diyorum da okuduğumuz bir çok cinayet haberinde yardım isteyip bir şey yapamayız cevabı alan nice kadın öldürülmedi mi? Yasal yollardan uzaklaştırma kararı çıkartılmış nice eş ya da sevgili ev basıp, yol kesip o çok sevdiklerini kadınları öldürmedi mi?

Bu sendromun tedavisinde ilaçlı tedavinin yanı sıra TMS denilen bir cihaz ile manyetik şoklama yapılıyor. İşin en zor kısmı kişiyi tedavi olması gerektiğine ikna edip bir uzmana götürebilmek. Hastalıklı sevilmelerden uzak sevgiler yaşayabilmeniz dileğiyle…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.