Fuck The System

Haziran 30, 2016

 

Yazımın başlığını İngilizce bilmeyenler için lanet olası sistem olarak çevirebilirim!

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’na göre yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlar genel seçimler yapıldığında yaşadıkları ülkede kurulan sandıklarda oy kullanabiliyorlar.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın seçim dönemlerinde oy kullanabilmeleri için mutlaka “Yurt dışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekiyor. Yurt dışı Seçmen Kütüklerinin oluşturulmasında Adres Kayıt Sisteminde (AKS) mevcut veriler esas alınıyor.

Yurt dışında oy kullanma   seçimin yapılacağı günün 45 gün öncesinden başlamak üzere YSK tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde düzenlenen oy verme gün takvimine göre, seçim gününden önceki 7. gün  17.00’ye kadar oy kullanabilmekteler.

Son yapılan genel seçimlerde ( 1 Kasım 2015 ) yurt dışı oy dağılımı şöyle; AKP %56.21, HDP %18.19, CHP %16.37, MHP %7.12, DİĞER %2.11.

Yani Türkiye’de yaşamayan, kazancının çoğunu bu ülkede vergi vermeyen, kazancıyla geçim savaşı vermeyip emekli olduğunda bile Türkiye’de çalışırken kazanılan paradan daha fazla emekli maaşı alan, hastanede hayati önem taşıyan tahliller ya da tedaviler için aylar sonraya gün almayan, 1 sene içerisinde ülkemizde yaşanan 10 patlamayla evden dışarı çıkmaya korkmayan, terörden dolayı  her gün acaba bugün yine ne  olacak kaygısını taşımayan, çözülemeyen trafikte işe gitmek için savaşmayan, mahalle baskısından dolayı istediği ve seçtiği hayatı yaşayamamış olmanın üzüntüsünü yaşamayan yüz binlerce insan bizi kimin dolayısıyla nasıl yöneteceğine karar veriyor.

Üstelik bir çoğu da emekli olsalar dahi Türkiye’ye dönmeyi düşünmüyor. O halde neden söz sahibi olabiliyorlar anlamakta zorluk çekiyorum. Yaşanan hangi sıkıntıyı biliyorlar? Hangi çözüm ya da çözümsüzlük hayatlarını değiştirecek?  İstikrarın sağlanmasına yardımcı mı oldular?  Başka ülkelerde yaşan her 100 kişiden 56 kişi bize bu düzeni mi uygun gördü?

Madem iyisini ve doğrusunu seçtiler hepsi dönsün buraya. Orada kazandıklarıyla burada iş yapsınlar, imkanları fazla olanlar iş kursun. İşsizlik kanayan yaramız değil mi? Gelip yaraya merhem olsunlar. İyi okullarda okuttukları çocuklar  bilgilerini ve becerilerini burada kullansınlar. Gelsinler bizim gibi yaşamla ölüm arasındaki ince çizgide nefes alsınlar. Turizm dibe battı, Ege ve Akdeniz otellerine gelsinler imkanı olanlar.

Eğer rahatları yerindeyse lütfen oy kullanmasınlar. Biz hiç rahat değiliz çünkü…

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.