Antagonist Yasası Neymiş ?

Temmuz 15, 2016

 

Antagonist kelime anlamı olarak kurguda, ana karakteri engellemekle yükümlü kişidir. Karşı kişi ya da muhalif düşman olarak da bilinir. Asıl karakterin zıttıdır.

İnsan hayal ettiği kadardır. Küçük hayalleriniz varsa büyük kazanımlarınızın olması pek de mümkün olmuyor maalesef.

Korkularımız, hayal kırıklığına uğramaktan kaçışımız, kimi zaman öz güven eksikliği, çevre baskısı, öğretilmiş hayat kuralları, çevremizin bizden beklentileri derken küçücük hayallerle yaşamımıza sebep oluyor.

En büyük mücadeleyi içimizdeki antagoniste karşı vermeliyiz tabi amaçladığımız hedeflerimiz, kurduğumuz hayallerimiz varsa. Hedefimiz yükseldikçe, antagonistimiz de o kadar büyür. Önümüzde 2 seçenek var ya bu büyüme izin verip beklentilerimizden, hayallerimizden, isteklerimizden vazgeçeriz ya da büyümesine izin vermeyip kararlılıkla yolumuza devam ederiz.

Bir çok buluş, eser, başarı önce hayalle başlar sonrasında yola devam eden istediğine ulaşır. Bu kadar basit bir döngü.

Bu doğrultuda içimizdeki antagonist düşmanımız gibi görünse de aslında bizi kamçılayan itici bir güç eğer bu bakış açısına sahip olabilirsek.

Felsefik anlamda da antagonist; hayatta düşünerek bulamayacağımız doğruları, elde edemediğimzi tecrübeleri bize gösteren karşıt kişi. Evrende şöyle bir işleyiş var; sen birine yanlış bir davranışta bulunduğunda, yani birini incittiğinde veya üzdüğünde aynı şeyi yaşarsın. Bu duruma genelde ilahi adalet deriz. Etme bulma dünyası ya da ne ekersen onu biçersin de sık kullandığımız ifadelerdir ama ben en çok ilahi adaleti severim ve çok inanırım. Hayatımızda yaptığımız iyi şeyler mutlaka farklı yollardan bize iyilik olarak geri dönüyor. Daha fazla zarar göreceğimiz durumları daha az zararla atlatıyoruz, en çaresiz hissettiğimiz anda çözüm bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Çok sevdiğim bir söz var insanın kendisine yaptığını kimse yapamazmış. İşte bundan dolayı hep iyiden, iyilikten, doğrudan ve güzelliklerden yana bir yaşam sürmek gerek…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.