Ne Zaman?

Temmuz 16, 2016

 

Bazen sanki algılama ve anlama yetkinliklerimi kaybetmişim gibi hissediyorum.  Birey olarak yaşadığım toplumun bir parçası olup üstüme düşen sorumlulukları olabildiğince yerine getirmeye çalışırken nasıl bir güne uyanacağımın bilinmezi içerisinde şaşkınlıkla, kaygıyla, hayretle, korkuyla , öfkeyle olan biteni kavramaya çalışıyorum.

Kazalar, cinnetler, sağlıksız yaşam koşullarının ortaya çıkardığı tedavisi olmayan ya da tedavi edilemeyen hastalıklar,  terör,  en tazesinden de darbecilik oyunu sonucunda  artık alıştığımız ölümler! Her gün aldığımız ölüm haberleri sonucunda kabul etmekten kaçınsak da ölüm rakamlardan ibaret olmaya başladı.

İnsanlar ne zaman düşünmeyi bıraktı? Ne ara bıraktı?

Aşağıdaki hikaye belki gerçek belki bir şehir efsanesi. Ama ne zaman okusam günümüzü düşünür dururum.

Bir gün Hz. Ali’nin taraftarlarının yoğun olduğu Küfe’den, bir Arap, devesiyle Şam’a gelmiş. Şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış:
– Ver o dişi deveyi bana! demiş. Tartışma büyümüş, Küfe’den gelen adam, “Bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir” diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar. Konu Muaviye’ye yansımış.
Halk meydanda toplanmış… Muaviye, Küfe’den gelenle Şam’da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklamış:
– Bu dişi deve Şamlınındır!
Sonra toplananlara dönmüş ve sormuş:
– Ey cemaat, bu dişi deve kimindir?
Cemaat hep birlikte bağırmış:
– Şamlınındır!
Küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, Muaviye onu yanına çağırmış:
– Ey Küfeli, dinle! Sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. Ama sen Küfe’ye dönünce gördüklerini Ali’ye anlat ve de ki: “Ey Ali, Muaviye’nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! Ayağını denk al!”

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.