Eski Kıyafetim Yeni Kıyafetim Oluyor

Temmuz 27, 2016

Her öğrendiğim sosyal sorumluluk projesi ben çok mutlu ediyor. Kapitalist düzenin insanları benmerkezci bir ruh haline sokmasından şikayet edip dururken kişilerden, derneklerden, vakıflardan, firmalardan gelen bu haberler insanlığın yitip gitmediğine dair umutlarımı yeşertiyor.

Yakın bir zamanda önce bir haber sitesinde okudum sonrasında o mağazada alışveriş yapakren mağazaya astıkları afişlerde gördüm. H&M mağazası artık eskidiği, üzerinize olmadığı, modasının geçtiği için giymedğiniz giyisilerinizi topluyor. Sizi özendirmek ve katkıda bulunmanızı sağlamak için de 1 torba kıyafet getirene teşekkür amaçlı 5 TL hediye çeki veriyor. Kıyafetler ile ilgili herhangi bir kısıtlama da yok. Her markadan, her şarttaki kıyafet kabul ediliyor.
Bence son derece yaratıcı bir kampanya. Neden mi?

1 kilo giysiyi yeniden dönüştürerek 6 ton su tasarrufu sağlayabiliyorsunuz. İnanılmaz değil mi? 2013 yılında Giysi Toplama girişimini başlatmasından bu yana dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, artık kullanmak istemedikleri 25.000 ton giysinin geri kazanılmasına yardımcı olmuşlar. Yani 150.000 ton su tasarrufu sağlanmış. Sadece su da değil 3,6 kg Co2 emisyonu, 0,3 kg su gübre, ve 0,2 kg tarım ilacı kullanımı azaltılmış oluyor. Örneğin kıyafetlerin yapılışında kullanılan pamuk tarlada sulanıyor, gübre kullanılıyor. Pamuktan ipliğe çevrilirken de su kullanılıyor. Toplanan kıyafetler geri dönüşümle tekrar pamuklu iplik ya da kumaş elde edildiğinden ekolojik dengenin korunmasına katkıda bulunuyorsunuz.

Toplanan kıyafetler yedi farklı sınıflandırma tesisinden birine naklediliyor.Bu tesislerde yeniden giyilecek ve ikinci el mağazalarında satılacak ürünler, giysi veya döşemelik kumaş olarak yeniden kullanılacak ürünler ya da özünde yeni kumaşlar ve yeni ürünler olmak için geri dönüştürülecek ürünler olarak sınıflara ayrılıyor. Yani ziyan olan hiç bir kıyafet yok.

Cam, metal, plastik, karton, pil derken çöpe atarak doğayı katletmek yerine yeniden dönüşüm kutularına ayrıştırarak, kıyafetler için de eğer ihtiyacı olan birine veremiyorsanız ya da gerçekten kullanılmayacak kadar eskiyse ya da lekeli ise H&M mağazasına götürerek yaşadığınız dünyaya bize sundukları için teşekkür edebilirsiniz.

Yıllardır çöplerimi yeniden dönüşüme göre ayrıştırarak atıyorum ve inanın çok zaman alan ya da zahmet veren bir iş değil. Ah küresel ısınma vah çevre kirliliği diye boş boş söylenmek yerine sorumlu davranmayı seçelim derim.

Harikasın H&M. Diğer markalara örnek olursun umarım…

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.