Spotify İle Tanıştınız mı?

Ağustos 4, 2016

Müzik dinlemeyi sevmeyen yoktur sanırım. Evde, arabada, yolda yürürken, seyahatlerde, iş yerinde (tabi sesi kısık olup etrafı duyabiliyor olmanız iş hayatınızın devamlılığı açısından önemli 🙂 )

Spotify, 2008 yılından beri bir çok ülkede hizmet veren online müzik platformu. Aslında dünyada 2008’den beri var ancak ülkemizde 3 yıldır kullanılabiliyor.

Ben daha 2 hafta önce kullanmaya başladım. Spotify adresinden ilk üye olduğunuzda Spotify ‘ı Ücretsiz Al seçeneği ile hemen dinlemeye başlayabiliyorsunuz.

Bilgisayarınızda kullanmak için kurulum yapacağınız bir dosyayı indirip kuruyor ve ardından bir kullanıcı profili oluşturuyorsunuz. Telefonda kullanmak için de uygulama marketinizden Spotify uygulamasını indiriyorsunuz. Bu kadar hızlı ve basit.

Binlerce sanatçı ve milyonlarca şarkıya ulaşabiliyorsunuz. İsterseniz sanatçı arayıp o sanatçıya ait tüm şarkılara ulaşabilirsiniz. İsterseniz türlerine göre ayrılmış şarkılardan ruh halinize göre seçim yapıp dinleyebilirsiniz. Yeni çıkan şarkılara anında ulaşabilirsiniz. Hatta hem ülkemizde hem dünyada en çok dinlenen şarkılara da tek bir kategori üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Kısacası müzikte sınırlar kaldırımış durumda gerçekten.

Kendi müzik listelerinizi oluşturup bunu listenizde sizi takip eden kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Paylaşılmış listeleri görebilirsiniz.

Uygulamayı indirdiğinizde ücretiz kullanım paketi var. Bu pakette bilgisayarda dinlerken şarkılarınızın arasına bir kaç şarkıda bir reklam giriyor. Telefonda dinlediğinizde ise çalma listesi dışında şarkı seçemiyorsunuz. Premium Üyelik denilen ücretli kullanıma geçebilirsiniz. Premium üyeliğini 30 günlük deneme paketi olarak ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

Ayda 9.99 TL’ye reklamlar ile bölünmeyen yüksek müzik kalitesinde dilediğiniz şarkıyıdinleyebiliyorsunuz. Ayrıca bir de aile paketi var. Aylık 14.99 TL kendiniz hariç 5 kişiyi bu pakete dahil edip onlarında premium kullanımını sağlayabiliyorsunuz.

Müzik dinleme hakkını tamamen yasal olarak veriyor. Bu gerçekten çok önemli. Çünkü ücretsiz uygulamalar, korsan basımlar dünya üzerinde bir çok sanatçının emeğini göz göre göre sömürüyor.
Müzik sahipleri ile anlaşmalar yapan Spotify, standart üyelerden reklamlar yoluyla ücret alırken.Premium üyelerden, ücret yoluyla gelir elde ediyor ve telif hakkı ödemelerini gerçekleştiriyor.

Premium üyelikte çevrimdışı müzik dinlemeye devam edebiliyorsunuz. İsterseniz radyo dinleyebiliyorsunuz.

Shazam-Spotify entegrasyonu sayesinde, Shazam’da seçtiğiniz müzikleri Spotify’dan ücretsiz dinleyebiliyorsunuz.

Müzik sizin de ruhunuzun gıdasıysa mutlaka bu uygulamayla tanışın derim. Çok seveceksiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.