Cadısız Cadı Avı

Ağustos 15, 2016

Cadı avı, cadı olduğuna inanılan kimselerin yakalanması, yargılanarak veya yargılanmadan cezalandırılmasıdır. Bir kaç yüz yıl önce cadı avları genellikle cadıların yakılarak veya linç edilerek öldürülmesi ile sonuçlanmış.Bu olaylar özellikle Almanya, Fransa, İsviçre, kuzey İtalya ve Benelüks ülkelerinde, yani Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da yaşanmış.

Gündelik yaşantımızda genelde huysuz, aksi, çok söylenen, kavgaya meyilli kadınlar için cadı gibi benzetmesini çok duyarız. Geçmişte cadılıkla suçlanan insanların 3/4’ü kadınmış.

Neden derseniz..

Adem ile Havva cenneteyken Havva’nın yasak meyveyi yiyip cennetten kovulmalarına sebep olması kadınların şeytana daha çabuk kandığının bunun da zayıf karakterinden ileri geldiğinin düşünülmesi sebeplerden biri.Kadınların hemşirelik, hasta bakıcılık, ebelik, aşçılık gibi şifalı bitkiler, karışımlar ve sıvılar kullanılan mesleklerle daha çok uğraşıyor olmaları cadı olmalarına bir yatkınlık olarak görülmesi bir diğer sebep. Erkeklerin sorunlarını çoğunlukla kavga ederek çözmeye çalışması kadınların ise öfkelerini daha çok lanet okuyarak gösteriyor olmaları lanet okumanın cadılıkla özdeşleştirilmesinden ötürü kadınlara yakıştırılmış bir durummuş maalesef.

Cadı avının yapıldığı 1480-1750 yılları arasında yaklaşık 40.000-60.000 arası kişinin idam edildiği tahmin ediliyor.

Peki cadılar nasıl teşhis ediliyormuş?
Bazı şüpheliler bağlanıp “kutsanmış” soğuk suya atılırmış. Eğer şüpheli batarsa masum sayılır ve sudan çıkarılırmış. Batmazsa cadı olduğuna karar verilir ve orada idam edilirmiş ya da tekrar test edilirmiş.

Başka şüpheliler tartılırmış. Çünkü cadıların çok hafif olduğu ya da hiç ağırlığının olmadığı düşünülürmüş.

Başka bir test “Şeytan’ın işaretini” aramakmış. Yetkililer “sanığın bütün kıllarını tıraş ederek ve vücudunun her noktasını inceleyerek” bu işareti ararmış hem de herkesin önünde. Sonra doğum lekesi, siğil veya yara gibi herhangi bir iz bulduklarında oraya bir iğne sokarlarmış. İzin bulunduğu nokta acımazsa ya da kanamazsa bunun Şeytan’ın bir işareti olduğu düşünülürmüş.

Cehaletin boyutunu hayal bile edemedim doğrusu.

Günümüzde ise cadı avı kavramını son yıllarda epey duymaya başladık hele son 1 aydır duyduğumuz 2 av cadı avı ve pokemon avı !

Artık bu kavram günümüzde fikirleri topluma tehdit olarak olarak görülen kimselere karşı düzenlenen kampanya anlamında metafor olarak kullanılıyor. Yıllardır etrafında olan biteni fark etmeyen ya da kandırılan bir grup insan!!! son sürat cadı avında… Cadı kısmını bilmiyorum ama ayarsızca bir avlanma dönemi yaşadığımız kesin..

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.