Yaşarken Cenneti Ya Da Cehennemi Seçebilmek

Ağustos 16, 2016

Kendimi bildim bileli tez canlı bir mizacım olduğundan olaylara, durumlara ya da kişilere karşı naifliğini ve sakinliğini koruyarak hareket eden insanlara gıpta etmişimdir. Hayatı yaşarken bir sürü kural içerisine kendimi hapsedip olması gerekenler olmadığında ya da yapılmadığında oldukça kızarım. Yakın bir zamana kadar bu konuda daha katı ve huysuzdum diyebilirim.

Günlük yaşantımda o kadar çok şeye kızardım ki hayatı kendime ne kadar zorlaştırdığımı fark ettiğim anda köşelerimi törpülemeye başladım. Ne kadar başardın derseniz bunun bir ölçüsü yok aslında.

Amaç hayatı iyi, güzel ve doğru şeyleri barındırarak yaşayabilmekte. Kişiden kişiye ya da durumdan duruma göre değişiklik gösterse de benim inandığım evrensel doğrular, iyilikler ve güzellikler var her zaman.

Ve hayat tecrübelerim bana şunu çok iyi öğretti; olumsuz duygular hele öfke her şeyden önce kişinin kendisine çok ama çok büyük zarar. Öfkenin sadece ruhsal değil bir sürü fizyolojik etkileri de var. Bu olumsuz duygular mide ve bağırsak rahatsızlıklarının sebeplerinden biri. Ya da benim gibi alerjik bünyeniz varsa alerjinizi tetiklediği gibi cildinize bile fazlasıyla yansıyor.

Aşağıdaki hikaye duygu ve düşüncelerime tercüman olmuş. Cennet ve cehennemi öldükten sonra gidilecek, ödül ya da ceza alınacak bir yer gibi düşünmeyip nefes alıyorken cennet gibi mi cehennem gibi bir hayatta mısınız bunu değerlendirin derim.

Bir Samuray, üstadın karşısına dikilip şu soruyu sordu:
“Gerçekten de cennet ve cehennem var mıdır?”
Üstad: “Kimsiniz?”
“Bir samurayım.”
“Sen mi?” diye dudak büktü Usta , “Kendine baksana bir… Hangi efendi senden doğru dürüst hizmet umabilir? Daha ziyade dilenciyi andırıyorsun!”…
Sinirden kıpkırmızı kesilen samuray kılıcını çekti.
Usta susmak bilmiyordu: “Vay! Kılıcı da varmış! Ama o kadar beceriksize benziyorsun ki nasıl olsa kafamı kesemezsin!”
Kanı beynine sıçrayan samuray kılıcını kaldırdı.
Ustaya vurmaya hazırdı. O anda Usta sakince, “işte cehennemin kapıları böyle açılır” dedi.
Ustanın serinkanlı tavrına şaşıran samuray kılıcını kınına soktu ve saygıyla eğildi.
Üstad sözünü şöyle bitirdi: “Cennetin kapıları da böyle açılır.”

Öfke:cehennem ,cennet ise öfkeni fark edip durdurduğun an…..

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.