Tarhana Çorbası

Ağustos 25, 2016

Kışın buram buram kokan tarhana çorbası hemen her evin vazgeçilmezidir. Sabah kahvaltı niyetine de içilir, akşam yemeğinde de. Aç olanın karnını doyurur, hastaya şifa verir. Yaz aylarında üretilir ve kışın tüketilmek üzere stok edilir tarhana. Yapılışı meşakkatlidir . Hikayesi de anlamlı…

Devrin sultanı, Ramazan ayında, bir gün tebdil-i kıyafetle şehri dolaşmaya çıkar. Yanında baş veziri vardır. Sultan; Paşa, akşam ezanı kimin kapısının önünde okunursa o evde iftar edelim, der. İftar vakti yaklaşmıştır. Ara sokaklara girerler. Her evin kapısının önünde bir kişi beklemektedir. Bir misafir bulup evlerine iftar için çağıracaklardır. Başkalarına iftar ettirmenin zevkine tadacaklar ve sevabını alacaklar.

Sultan ve veziri kendilerini tanıtmadan, herkese selam vererek giderler. İftar topu atılıp akşam ezanı okunmaya başladığında, fakir ama gönlü zengin bir Müslümanın evinin önündedirler. Zaten ev sahibi de iftara birilerini çağırabilmek için kapıda beklemektedir. Sofra hazırlanmış. İftar sofrasında ekmek, tuz ve mis gibi tüten bir çorba vardır. Tuzla iftarlarını açarlar, ekmek ve çorba ile karınlarını doyururlar. Çorba, sultanın çok hoşuna gitmiştir. Ev sahibine;

-“Bu çorba çok hoşuma gitti. Ne çorbasıdır bu?” diye sorar.
Çok zeki ve ferasetli olan ev sahibi;

Darda olan hane anlamında “Darhane çorbasıdır, sultanım” diye cevap verir. Darhane, Anadolu insanının dilinde “tarhana” olarak yerini alır. Bazı yerlerde ise daha da kısaltılarak “tarana” olarak kullanılır.

Mutfak becerileri çok iyi olan ve kendi tarhanasını kendi yapan bir arkadaşıma nasıl yapıyorsun anlatsana dedim. Dinlerken yoruldum diyebilirim.

Yapılışında domates,un, kırmızı biber, kuru soğan, yoğurt,tuz, maydanoz, nane,dereotu, severseniz reyhan otu, kekik, acı severseniz acı biber koyabilirsiniz.

Malzemeleri un ve yoğurt hariç rondodan geçiriyorsunuz. Rondodan geçirdiğiniz malzemeleri geniş bir leğene alıp un ve yoğurt ilave ediyorsunuz. Leğenin üstüne bir örtü serip kapatıyorsunuz. Ertesi gün hazır bir adet hamur alıp leğene koyup yoğuruyorsunuz. Bu işlem hamurunu daha çok ekşitip kabarmasını sağlıyor. Tekrar ağzını örtüyorsunuz leğenin. Hamur kabardıkça tahta kaşık yardımıyla karıştırıyorsunuz.Sonra tekrar üstünü örtüyorsunuz hamurunuz 2 gün daha şişiyor.

6-7 gün sonunda leğendeki hamuru ince bir bezin içine koyuyorsunuz. Bir günde böyle kalıyor. Ertesi gün masaya tertemiz bir örtü serip kuruması için parmak kalınlığında inceltip örtüye yayıyorsunuz. Bu işlemi yaparken maksat hamuru kurutmak . Ara ara hamuru el yardım ile ufalıyorsunuz hamurun kurumasına yardımcı olmak için. Daha sonra Tel süzgeçten geçiriyorsunuz hamurları. Çıkanları tekrar temiz bir örtüye serip 1 hafta kadar kuruması için bırakıyorsunuz. Bu süre sonunda tarhananız hazır.

Bu kadar emekten sonra ben kıyamayıp bitmesin diye içmezdim sanırım.

Tarhananızın afiyetle içtiğiniz güzel kış günleriniz olsun..

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.