Dokunsal

Ekim 19, 2016

Dokunmak kelime anlamı olarak el sürmek, değmek, temas etmek demek. Daha detaylı ifade etmek gerekirse nesnelerin sıcaklık, soğukluk, sertlik, yumuşaklık gibi niteliklerini deri altındaki sinir uçları aracılığıyla duyumsamaktır dokunmak.

Sözlüklerde olmayan bir diğer anlamı da birinin sözlerinin, davranışlarının size hissettirdikleridir. Bakışı yüreğime dokundu, söyledikleriyle ruhuma dokundu (ruhuma uyan, ruhumu anlayan ve beni etkileyen şeyler söyledi).

Benim gibi duygularını dışa vurarak yaşayan bir ailede büyüdüyseniz sarılmanın, konuşurken bile temas etmenin, saçları okşamanın, karşınızdakinin  göz yaşını elinizle silmenin ne kadar derin duygular yaşattığını bilirsiniz. Sevdiklerime sarıldığımda karşımdakinin kalp atışlarını hissettiğimde yaşadığım huzuru başka bir şeyde kolay kolay bulamıyorum diyebilirim.

Dokunmanın ve sarılmanın bir çok faydası var inanın.

Fiziksel ya da ruhsal acı çekiyorsanız içten ve duygu yüklü bir sarılma acıyı hafifletiyor. Ya da birinin içtenlikle elinizi tutup acıların biteceğini söylemesi. Bu sarılma oksiotin denilen yetişkinlerin rahatlamasını sağlayan hormonun salgılanmasını sağlıyormuş. Yani bilimsel bir tarafı da var.

Üzerimizdeki negatif enerjiyi aldığı için ruh halimizi iyileştiriyor. Doğal antidepresan işte. Fırsatınız varken bol sarılın avuç avuç ilaçtan çok daha iyi…

Sarılmak güven duygusunu artırır endişeden ve yalnızlıktan uzaklaştırır. Abarttığımı düşünüyorsanız şunu hatırlayın yalnız kaldıklarında en sevdikleri oyuncak hayvanlarına sarılan çocuklar, kendilerini daha güvende hissedip sakinleşirler. Sizin ya da çevrenizdeki bir çocuğun mutlaka sarılmaktan vazgeçemediği bir bebeği ya da peluş oyuncağı olmuştur.

Sarılmak kandaki oksijen seviyelerini yükseltiyor ve bu da kalbin düzgün çalışmasına yardımcı oluyor. Yani sıcacık bir sarılma kalbinizi ısıtmanın yanında bir de sağlık açısından koruyor. Sinirleri yatıştırdığını da belirtmeden geçemeyeceğim  Ayrıca antikor miktarını arttırarak, vücudmuzun virüs ve bakterilerle savaşma becerisini artırıyor. Bir nevi multivitamin sarılmak.

Sevdiğiniz kişilere dokunmanın aranızdaki bağı güçlendirmesi de ayrı bir güzellik.

Sadece sevdiğimiz kişilere değil, sevdiğimiz eşyalara da dokunuruz. Çok sevdiğiniz bir kazağın dokunuşu, sevdiğiniz battaniyenin dokusu temas ettiğiniz anda hoşunuza gider. Kısacası dokunmak iyidir 🙂

Bu kadar güzel şeyler hissettiren dokunmanın anlamı son yıllarda tamamen olumsuzluğa dönmüş durumda. Haklarımız, özgürlüklerimiz, bireyselliğimiz, doğamız, inancımız, ideolojimiz için sürekli dokunma demek zorunda bırakılıyoruz. Kızıyoruz, kırılıyoruz, itiliyoruz, kakılıyoruz hatta dövülüyoruz dokundurtmamak için.

Dokunmak sevmek demek, benimsemek, ait hissetmek, sahip çıkmak, önemsemek…

Dokunmayı kirletmeyip dokunmayın artık !!!!

 

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.