Gelen Gideni Aratmasın !

Ocak 1, 2017

Yeni bir yıla girerken neler yaptığımı neleri yapmak isteyip yapamadığımı, nereleri gezdiğimi, istediğim kadar kitap okuyup okumadığımı, sevdiklerimle geçirdiğim vakitleri  şöyle bir aklımdan geçiririm. Yeni yıla yapılabilirliğine çok takılmadan bir çok plan ve hayalle girerim.Kendimce hayatımı gözden geçirir ve planlarımla ruhumu doyurmaya ve kendimi mutlu etmeye çalışırım.

2016 yılı bireysel olarak baktığımda genel olarak iyi bir yıldı ama yine de neredeyse her gününde kaygı ya da korku yaşadım. Neden mi?

Çünkü…

12 Ocak’ta İstanbul Sultanahmet’de yapılan bombalı saldırıda 16 kişi hayatını kaybetti.

13 Ocak’ta Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde  İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bomba yüklü araç ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. 6 kişi hayatını kaybetti.

17 Şubat’ta Ankara Merasim Sokak’ta bomba yüklü araç, Genelkurmay, TBMM ve kuvvet komutanlıklarının yakınında 5 askeri servis aracının geçişi sırasında patlatıldı. Saldırıda 29 kişi hayatını kaybetti.

13 Mart’ta Ankara Kızılay’da bomba yüklü araç ile düzenlenen  saldırıda 37  kişi hayatını kaybetti.

19 Mart’ta İstanbul İstiklal Caddesi’nde canlı  bomba kendini patlattı. 4 kişi hayatını kaybetti.

31 Mart’ta  Diyarbakır otogarı yakınlarında polis servisine bir bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 7 polis hayatını  kaybetti.

1 Nisan’da Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki askerlik şubesine bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi. 1 kişi hayatını kaybetti.

1 Mayıs’ta Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. 3 kişi hayatını kaybetti.

10 Mayıs’ta  Diyarbakır kent merkezinde zırhlı polis aracına bombalı bir saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti.

12 Mayıs’ta Diyarbakır’ın Sur ilçesi Dürümlü mezrasında PKK’ın 15 ton patlayıcı yüklü kamyonunun infilak etmesiyle 4 kişi hayatını kaybetti.

24 Mayıs’ta Van’ın Çaldıran ilçesinde PKK’lı teröristlerin yola tuzakladığı bombayı zırhlı aracın geçişi sırasında patlatmaları sonucu 6 kişi hayatını kaybetti.

7 Haziran’da İstanbul Vezneciler’de bomba yüklü araçla bir saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti.

8 Haziran’da Mardin’in Midyat ilçesinde Emniyet Müdürlüğü binasına bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti.

28 Haziran’da İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen terör saldırısında 44 kişi hayatını kaybetti.

1 Ağustos’ta Bingöl’de seyir halinde bulunan çevik kuvvet servis aracına bombalı saldırı düzenlendi. 7 kişi hayatını kaybetti.

18 Ağustos’ta Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti.

20 Ağustos’ta Gaziantep Şahinbey ilçesinde  sokakta yapılan düğünde kalabalığın arasına karışan canlı bomba terörist, üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada 54 kişi hayatını kaybetti.

26 Ağustos’ta Şırnak’ın Cizre ilçesinde emniyet müdürlüğüne bomba yüklü bir kamyonla saldırı düzenlendi. Saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti.

9 Ekim’de Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde Jandarma Karakolu’na düzenlenen saldırıda 15 kişi hayatını kaybetti.

4 Kasım’da Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki ek emniyet binası önünde gerçekleştirilen bombalı saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti.

10 Kasım’da Mardin’in Derik kaymakamlık binasında gerçekleştirilen bombalı saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti.

24 Kasım’da Adana valiliği otoparkında bomba patlatıldı. 2 kişi hayatını kaybetti.

10 Aralık’ta Beşiktaş’ın Vodafone Arena stadı yakınında çevik kuvvet ekiplerine düzenlenen çifte bombalı saldırıda  44 kişi hayatını kaybetti.

17 Aralık’ta Kayseri’de halk otobüsünün yanında bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. 14 kişi hayatını kaybetti.

Başka neler mi oldu?

15 Temmuz “darbe” girişiminde 300’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’e bağlı yurtlarda 2012-2015 arasında çok sayıda çocuğun, bir öğretmen tarafından cinsel istismara uğradığı ortaya çıktı.

Siirt Şirvan’da 16 madenci göçük altında kaldı.

Adana’nın Aladağ ilçesinde bir kız öğrenci yurdunda yangın çıktı. 11’i çocuk, 1’i eğitmen olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetti. 22 kişi yaralandı.

Yetmedi değil mi?

Resmi kayıtlara göre iş cinayetlerinde 2000’e yakın insan hayatını kaybetti.

Kayda geçen olaylara göre kadın cinayetlerinde ise durum şu bilinen yani kayda geçmiş neredeyse 300 kadın hayatını kaybetti.

Kaç askerimizi kaybettik net bir sayı yok.

Bu yıl 148 gazeteci ve basın çalışanı hapsedildi ve 169 medya kuruluş ile yayınevi kapatıldı.

2016’nın ilk iş günü olan 4 Ocak’ta dolar 2.9475 tl iken son iş günü olan 30 Aralık’ta 3.5255 tl oldu (TCMB kur verileri).

Benzinin litresi sene başında 4.30 tl civarındayken yılın sonunda yaklaşık 5.20 tl.

Sizin de nefesiniz daralıp mideniz bulandı mı?

Yılın son gününü yeni yılın iyi şeyler getireceğine inanmak isteyerek geçirdim ve yeni yıla gireli henüz 1 saat 15 dakika olmuşken yine bir terör saldırısı ve hayatını kaybeden 39 kişi haberiyle sarsıldım.

2017 yılında yaşamak istiyorum çok mu???

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.