Aşhane

Ocak 5, 2017

Uzun zamandır haber izlemekten ya da okumaktan nefret eder oldum. 10 haberin 9 tanesi terör, kaza, patlama, tecavüz, ölüm, yaralanma ya da kötü giden ekonomi hakkında ve ben hala umudumu ve yaşam sevincimi korumak için direniyorum. Herakleitos’un güzel bir sözü var ” Umut olmadan umut edilen ele geçirilemez ” der.

Bazı haberler oluyor ki içimde yaşamaya direnen umudu besliyor. Hala içindeki insanlığı koruyanlar var bu hayatta. İyi ki var.

Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi Mahmut Kahraman’da iyi ki var olan insanlardan biri.

Toplam 420 litre çorba kapasitesi olan ((büyük boy bardaklarla ortalama 1000 kişilik) “Gezici Gıda Dağıtım Aracı Aşhane” 11 Ağustos itibariyle hizmet vermeye başlamış. Her akşam saat 23:00’de İstanbul sokaklarında gezip evsiz insanlara sıcak çorba dağıtıyorlar. Bu organizasyonu Mahmut bey şöyle özetliyor;

“Aşhane projesi sadece evsizlere gece çorba dağıtım projesi değil, bireyi, aileyi, mahalleyi, toplumu ihya projesidir…”

İstanbul sokaklarında bir çok evsiz var. Maalesef sayı her geçen gün de artıyor. Araç sabaha kadar evsizlerin bulunduğu semtlere giderek gece aç yatmamalarını sağlamaya çalışıyorlar. Ne büyük bir özveri değil mi? Sosyal ağlardaki hesaplarında çalışmalarını, yaşadıkları sorunları, ihtiyaç duyabilecekleri malzemeleri paylaşıyorlar. En büyük sıkıntıları yeterli evsize ulaşamamaları ve gecenin sonunda çorbayı dökmek zorunda kalmaları. Eğer hedefledikleri kişilere ulaşırlarsa ikinci aracı dolaşma çıkartma düşünceleri bile var. İnsanı duygulandıran bu projeye destek olmak isterseniz hem sosyal ağlardaki hesaplarını takip edebilir hem de dilerseniz mail adreslerine mail gönderebilirsiniz.
Mail adresleri; ashanecorba@gmail.com

Böyle projelere gerek kalmadan herkesin insanca yaşayabileceği bir dünya olsa. Ama dünya düzeni birilerini bolluk ve refah içinde yaşatırken birileri de….

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.